Lajmi i fundit

FOTO/ Dy tërmete tronditin juglindjen, panik te banorët

Vdekjet nga koronavirusi në rritje, thuajse në çdo pjesë të SHBA

Vdekjet nga koronavirusi në rritje, thuajse në çdo pjesë të SHBA

08:54, 13/07/2020
A+ Aa A-

Rastet e reja me koronavirusit arritën nivele rekord në shtetet në të gjithë Shtetet e Bashkuara gjatë fundjavës, me vdekjet duke u rritur ndjeshëm në pothuajse çdo pjesë të vendit, përtej Sun Belt.

Edhe pse testimi ka mbetur rrafsh, gjashtë shtete dhe Porto Riko raportuan një mesatare rekord të lartë të infeksioneve të reja gjatë javës së kaluar. Vetëm të dielën, 15.300 raste të reja u njoftuan në Florida, shifra më e lartë e publikuar në një ditë të vetme nga çdo shtet që nga fillimi i pandemisë. Të paktën 3,290,000 raste dhe më shumë se 132,000 vdekje janë raportuar në Shtetet e Bashkuara.

Organizata Botërore e Shëndetit raportoi më shumë se 230,000 infeksione të dielën, duke vendosur një rekord global për infeksione të reja të njoftuara brenda një dite. India, Afrika e Jugut dhe disa vende në Evropën Lindore kanë raportuar të gjitha rritje të rasteve të reja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco