Shndërrimi në xhami i ‘Shën Sofia’, Papa Françesku: Kam shumë dhimbje

Shndërrimi në xhami i ‘Shën Sofia’, Papa Françesku: Kam shumë dhimbje

14:04, 12/07/2020

Papa Françesku në fjalimin e tij të së Dielës në Sheshin e Shën Pjetrit  foli për shndërrimin e Shën  Sophia në një xhami.

Në një fjalim të shkurtër me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Mbrojtjen e Detit, Papa Françesku theksoi: "Deti shkon përtej mendimeve të mia, shkon në Kostandinopojë dhe Shën Sofia, dhe unë jam me një dhimbje të madhe". Ndërhyrja e Papës u zhvillua përkundër faktit se pothuajse të gjithë vëzhguesit parashikuan se nuk do të fliste për këtë  për të mos krijuar probleme për komunitetin e vogël katolik që jeton në Turqi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Nietzsche15/07/2020 10:12

Futi nje codramol

Roland12/07/2020 17:15

Po për xhamitë e kthyera në kisha në Spanjë, a keni dhimbje? Por për xhamitë në Greqi që akoma nuk lejojnë të hapen, a keni dhimbje? Hipokritë. Është mirë që të krishterët e katolikët në veçanti të ruajnë fëmijët e tyre nga priftërinjtë e nga kosha jote. Jo nga besimi.

Shto koment

Denonco