Hetimi i koronavirusit/ OBSH publikon emrat e kryesuesve të 'Panelit të Pavarur'

Hetimi i koronavirusit/ OBSH publikon emrat e kryesuesve të 'Panelit të Pavarur'

22:55, 09/07/2020

Ish-Presidenti Liberian Ellen Johnson Sirleaf dhe ish-Kryeministri i Zelandës së Re Helen Clark do të kryesojnë një panel të ri të Organizatës Shëndetësore Botërore, i ngarkuar me dhënien e një "vlerësimi të ndershëm" të përgjigjes globale ndaj pandemisë koronavirus, njoftoi të enjten kreu i agjencisë shëndetësore të Kombeve të Bashkuara.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, agjensia e të cilit po përballet me një tërheqje të SHBA-së pas ankesave të administratës Trump në lidhje me trajtimin e hershëm të urgjencës së virusit, njoftoi emërimet në Panelin e Pavarur të krijuar rishtazi për Përgatitjen dhe Përgjigjen ndaj Pandemisë, raporton FoxNews.

"Unë nuk mund të imagjinoj dy udhëheqës të tjerë me mendje të fortë dhe të pavarur që të na ndihmojnë të na udhëheqin përmes këtij procesi kritik të të mësuarit për të na ndihmuar të kuptojmë se çfarë ndodhi - një vlerësim të ndershëm - dhe të na ndihmojnë të kuptojmë gjithashtu se çfarë duhet të bëjmë për të parandaluar një tragjedi të tillë në të ardhmen , ”Tha Tedros.

Shtetet e Bashkuara janë dhuruesi më i madh i OBSH-së, duke kontribuar 400 - 500 milion dollarë në vit gjatë viteve të fundit. 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco