‘Kundër ligjit për sigurinë kombëtare në Hong Kong’/ Tajvani i frikësohet Pekinit

‘Kundër ligjit për sigurinë kombëtare në Hong Kong’/ Tajvani i frikësohet Pekinit

23:11, 07/07/2020

Miratimi i ligjit të sigurisë kombëtare në Hong Kong, e ka vendosur Tajvanin me aktivistë pro-demokracisë, nga frika se shumë shpejt Pekini do të ketë në dorë ishullin e vetëqeverisur.

Marrëdhënia e Kinës dhe Tajvanit ka mbetur e tensionuar për dekada. Por Pekini ka marrë një qasje veçanërisht të vijës së ashpër me Tajvanin, që nga zgjedhjet e vitit 2016 të Presidentit Tsai Ing-wen, i cili e shikon Tajvanin si një komb të pavarur dhe jo një pjesë e Kinës.

Si pasojë, shumë tajvanezë ngritën dyshime në premtimin e Kinës se Tajvani mund të kishte modelin "Një vend, dy sisteme" që i ishte premtuar Hong Kongut pasi ajo fitoi pavarësinë në 1997.

"Ligji më bën që të mos e dua Kinën edhe më shumë," i tha AFP Sylvia Chang, një 18-vjeçare studente e Universitetit Kombëtar të Tajvanit.

"Ata kishin premtuar 50 vjet të pandryshuar për Hong Kongun, por ata duan të marrin më shumë në dorë ... Unë jam i shqetësuar që Hong Kongu sot mund të jetë Tajvan nesër."

Sipas AFP, sondazhet tregojnë vazhdimisht një përqindje në rritje të njerëzve që e identifikojnë më shumë si "Taiwanese" sesa "Taiwanese-Kineze" ose "Kineze".

Një sondazh i fundit tregon se gati 70 përqind e identifikojnë si "Taiwanese" - një kërcim domethënës nga vetëm 18 përqind në fillim të viteve 1990.

Weng Peng, një redaktore e revistës që është mbështetëse e protestave pro-demokracisë në Hong Kong, tha që ajo do të shmangë vizitën në vend.

"Ligji i sigurisë kombëtare më bën të pyes veten se deri ku do të shkonte Kina. Tani për tani unë nuk shoh një përfundim dhe nuk ka ndoshta asnjë. Mendoj se është e mundur që ata do të synojnë Tajvanin" tha ajo.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco