Meksika regjistron mbi 30 mijë viktima nga koronavirusi

Meksika regjistron mbi 30 mijë viktima nga koronavirusi

12:21, 05/07/2020

Meksika ka njoftuar se regjistroi se mbi 30 mijë persona kanë humbur jetën nga koronavirusi.

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se gjatë ditë së shtunë, numri i viktimave u rrit me 523.

Meksika është vendi më i prekur nga koronavirusi.

Në Meksikë të shtunën u regjistrua një numër rekord i infektimeve ditore, apo 6 mijë e 916. Numri i përgjithshëm i tyre ka shkuar në 252 mijë, por mediet vendore shkruajnë se shifrat mund të mos jenë të sakta për shkak të mungesës së testeve.

Meksika është shteti i dytë për numrin e lartë të viktimave pas Brazilit, i cili numëron rreth 64 mijë viktima dhe rreth 1.5 milion të infektuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco