16 të vdekur si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm në Japoni

16 të vdekur si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm në Japoni

09:50, 05/07/2020

Si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm në ishullin jugor Kyushu të Japonisë, 16 persona kanë humbur jetën.

Televizioni publik NHK ka njoftuar se moti pritet të përkeqësohet edhe më tej gjatë mbrëmjes, shkruan Reuters.

Të reshurat e mëdha të shiut kanë shkaktuar përmbysje dhe rrëshqitje të dheut. Përveç të vdekurve, edhe 13 persona tjerë ndodhen të zhdukur.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të qëndrojë vigjilentë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco