Sakrifica gjatë pandemisë/ Merkel nderon të moshuarit që janë përballur me vështirësi dhe vetmi

Sakrifica gjatë pandemisë/ Merkel nderon të moshuarit që janë përballur me vështirësi dhe vetmi

22:33, 04/07/2020

Gjatë ditës së sotme, kancelarja Angela Merkel, ka bërë një falënderim të veçantë për të moshuarit që sipas saj, janë përballur me vështirësi dhe vetmi në muajt e izolimit kundër koronavirusit.

Në adresimin e saj të përjavshëm, Merkeli ka falënderuar gjermanët e moshave më të vjetra që kanë pranuar kufizimet për distancë sociale.

Ajo ka thënë se ka qenë e dhimbshme që nuk kanë mundur t’i shohin fëmijët dhe nipat për shumë javë.

Si në krejt vendet e botës, edhe në Gjermani të moshuarit janë më të goditurit nga pandemia e koronavirusit.

Një numër i tyre kanë vdekur nëpër qendra të kujdesit për të moshuarit.

Gjermania ka filluar me testimin e asimptomatikëve në qendrat e kujdesit, me qëllim që të pamundësohet përhapja e koronavirusit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco