Kina emëron figurën më të keqe të Partisë Komuniste, si mbikëqyrës i zyrës së re të sigurisë në Hong Kong

Kina emëron figurën më të keqe të Partisë Komuniste, si mbikëqyrës i zyrës së re të sigurisë në Hong Kong

19:25, 03/07/2020

Vetëm pak ditë pasi një ligj drakonian i sigurisë kombëtare hyri në fuqi këtë javë në Hong Kong, Pekini ka emëruar një figurë të ashpër, të diskutueshme të Partisë Komuniste si shef të zyrës së re të ngritur për të siguruar që do realizohen ndryshimet e reja të përfshira në ligj.

Emërimi i Zheng Yanxiong ka shumë kritikë nga frika se ai është një hap më shumë në një drejtim autoritar, duke pasur parasysh se ai është më i njohur për goditjet e tij të dhunshme të demonstratave në fshatin kontinent Wukan disa vjet më pare, raporton FoxNews.

Trazirat e Wukan u ndezën për herë të parë në 2011 në mes të një mosmarrëveshje për tokën në fshatin jugor kinez, në të cilin vendasit po kërkonin kompensim për tokën e kërkuar dhe të rrëmbyer nga qeveria.

Fshatarët e pakënaqur detyruan në mënyrë efektive një numër të zyrtarëve që ata akuzuan se kishin bërë marrëveshje korruptive me zhvilluesit e projektit, duke rezultuar në humbjen e pronës së tyre personale.

Por kur Pekini kishte mjaft trazira në rritje, Yanxiong u dërgua për të trajtuar çështjen.

Zyrtari i lartë i partisë u akuzua për agjitacion dhe përpjekje për të heshtur demonstruesit, me dërgimin e qindra policëve kundër rebelimeve dhe zaptimin e shumë fshatrave.

Në të njëjtën kohë, ai fitoi famë të keq për vërejtjet e tij provokuese gjatë protestave, në të cilat deklaroi, "derrat do të fluturojnë përpara se shtypi i huaj të mund t'i besohet" dhe duke fajësuar fshatarët për "bashkëpunim" me mediat ndërkombëtare për të "krijuar telashe".

Një bllokadë e zgjatur dhe një zgjidhje eventuale midis udhëheqjes komuniste dhe vendasve çuan në një nxehje të tensioneve, por trazirat e mëvonshme shpërtheu kur pagesa ende nuk ishin bërë, dhe udhëheqësi i zgjedhur i fshatarëve u internua, sipas raporteve të asaj kohe.

Deri atëherë, Yanxiong nuk ishte më në atë rol dhe përkundrazi kishte shkuar të bëhej Sekretar i Përgjithshëm i degës Guangdong të Partisë Komuniste.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco