Mbi 11 milionë të prekur/ Covid-19 vijon të frikësojë botën

Mbi 11 milionë të prekur/ Covid-19 vijon të frikësojë botën

19:24, 03/07/2020

Ka kaluar 11 milionët numri i personave të infektuar me Covid-19 në të gjithë botën.

Sipas Worldometers, deri tani në të gjithë globin janë prekur nga virusi 11,084,044 njerëz.

Numri i të vdekurve ka arritur tashmë në 526,310, ndërsa i atyre që e kanë fituar luftën me virusin në 6,208,636 persona.

Image

Shteti me më shumë të infektuar në mbarë botën deri tashmë është SHBA, pasuar nga Brazili, Rusia, India, Spanja, Peruja, Kili, Mbretëria e Bashkuar etj.

 

Image

Sa i përket Shqipërisë, vendi ynë, që javët e fundit ka pësuar një rritje të madhe të numrit të të infektuarve dhe viktimave, deri tani, sipas shifrave zyrtare numëron 2752 të infektuar, 1088 raste aktive dhe 72 viktima. /A.R, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco