'Ne duam të qëndrojmë': Refugjatët luftojnë për t'u integruar në Greqi, pas jetës në kamp Nje nene afgane me beben e saj tremuajshe ne sheshin Viktoria ne Athine.

'Ne duam të qëndrojmë': Refugjatët luftojnë për t'u integruar në Greqi, pas jetës në kamp

14:32, 03/07/2020

Asnjëherë nuk mendohej që Sarah Husseini një ditë do të mendonte për kampin Moria me një ndjenjë që t'i afrohej dashurisë. 22-vjeçarja nga Afganistani kaloi dy vjet në kampin famëkeq  në Lesbos ku vajzat e saj të vogla ishin gjithnjë "sëmurë, sëmurë, sëmurë".

Por më pas, ajo, burri i saj Ali dhe dy fëmijët e vegjël u udhëzuan të hipnin në një traget për në Pire dhe bota e tyre u ndryshua. "OKB na tha se qeveria dëshiron që të largohesh, ju keni dokumente, nuk mund të qëndroni më këtu", "thotë ajo, duke shpjeguar pse ajo ka përfunduar në qendrën e Athinës.

Në Moria, të paktën unë kisha një punë. Sot nuk mund të mendoj për punë derisa të kemi diku për të qëndruar.

Në foto: Sarah Husseini me femijet e saj ne sheshin Viktoria.

Husseini është ndër numri në rritje i refugjatëve të njohur, të cilët, pa shtëpi apo strehë, e kanë gjetur veten duke kërkuar ngushëllim dhe hije nën pemët e manit të Sheshit Victoria – viktima të planeve për të lehtësuar kampet e mbipopulluara të ishujve dhe qendra të tjera pritjeje në të gjithë Greqinë.

Në muajt e ardhshëm, më shumë se 11,000 burra, gra dhe fëmijë, të cilësuar me statusin e refugjatit nga autoritetet greke të azilit, do të "dëbohen" nga akomodimi i organizuar,  pa ndihmë. Administrata e qendrës së djathtë i përshkruan "daljet" si një hap të parë thelbësor për vetintegrimin e refugjatëve.

"Këta janë njerëz që kanë fituar statusin e refugjatit dhe duhet të kujdesen vet për veten", thotë Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Emigracionit, Manos Logothetis, për Guardian. “Nëse ata janë të mbrojtur, si do të gjejnë ndonjëherë një punë dhe të bëhen pjesë e shoqërisë? Duhet të ketë një kufi ”.

Husseini, familja e të cilit u largua nga Irani, në shumë mënyra është tashmë një studim rasti në vetëbesim.

Në Moria ajo u përgatit si parukiere, punoi në një sallon bukurie në kamp.

Kur arriti në Athinë, ajo kërkoi për gra të tjera që mund ta ndihmojnë e qe me fat kur një shoqe afgane i dha strehim në kryeqytet për shkak se kishte fëmijë diabetik, i dha asaj dhe vajzave të saj një vend për të fjetur natën.

Por ditët janë duke kaluar në nxehtësinë e sheshit Victoria, me pjesën më të madhe të gjërave të saja në një qese plastike duke pritur lajme nga burri i saj, Ali, i cilipo kërkon një shtëpi.

"Në Moria, të gjithë flasin për Victoria si sheshi ku duhet të shkoni," thotë ajo, duke rregulluar shaminë e saj plot ngjyra.

"Pra, tani po pres, nën diellin e nxehtë ndërsa Aliu kërkon apartament, gjë që është shumë e vështirë kur askush nuk dëshiron t'I japë me qira për refugjatët.

Në Moria, të paktën unë kisha një punë. Sot nuk mund të mendoj për punë derisa të kemi diku për të qëndruar, por të paktën natën, për shkak të foshnjave të mia, unë mund të shkoj tek shoqja ime. "

 

"Asnjë shtet i civilizuar nuk mund të jetë krenar për këtë," thotë Lazaros Petromilidis, një anëtar themelues i Forumit Grek të Refugjatëve. "Dhe ky është vetëm fillimi. Së shpejti do të mund t'i shohim këto skena të turpshme në çdo shesh lart e poshtë vendit ".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco