Trajtimi i virusit nga Koreja e Veriut ishte 'një sukses llamburitës”

Trajtimi i virusit nga Koreja e Veriut ishte 'një sukses llamburitës”

07:45, 03/07/2020

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, e ka vlerësuar trajtimin  që vendi i tij i bëri pandemisë së koronavirusit si "një sukses llamburitës”.

Në një takim të Byrosë politike, ai tha se vendi "kishte mbajtur një situatë të qëndrueshme dhe parandaloi ecurinë e virusit malinjë".

Por ai shtoi se vendit ende i duhej të qëndronte në "gatishmëri maksimale ... me sytë çelët në frontin kundër pandemisë".

Koreja e Veriut pohon se nuk ka raste të koronavirusit - megjithëse analistët më të shumtë thonë se kjo nuk ka gjasa.

Sidoqoftë, ky shtet veproi shpejt kundër koronavirusit, duke mbyllur kufijtë e tij dhe duke futur mijëra njerëz në karantinë që nga janari.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

stellaar 03/07/2020 10:03

Se skan qene hic ne karantine kta

lushingabarbullushi03/07/2020 09:27

Po Koreja veriut te mbyllur i ka pase kufijte!

Shto koment

Denonco