Arrestohet një person i armatosur pranë rezidencës së kryeministrit në Otava

Arrestohet një person i armatosur pranë rezidencës së kryeministrit në Otava

16:44, 02/07/2020
A+ Aa A-

Të enjten, policia kanadeze arrestoi një njeri të armatosur, i cili kishte arritur të hynte në një pjesë të residences ekskluzive në Otava, ku jeton kryeministri Justin Trudeau, megjithëse Trudeau nuk ishte në atë kohë, thanë zyrtarët.

Trudeau dhe familja e tij janë vendosur në një shtëpi të madhe në Rideau Hall, rezidenca e Guvernatorit të Përgjithshëm Julie Payette, përfaqësuesit zyrtar i kreut të shtetit Mbretëreshës Elizabeth, raporton Reuters.

"Rreth orës 6:40 të mëngjesit të sotëm (10:40 GMT), një njeri i armatosur ishte në gjendje të hynte në bazat e rezidencës... Kryeministri dhe Guvernatori i Përgjithshëm nuk ishin të pranishëm në momentin e incidentit," tha policia mbretërore kanadeze nëpërmjet një postimi në twitter.

"Burri u arrestua menjëherë pa ndonjë incident. Ai aktualisht është në paraburgim dhe po merret në pyetje, "shtoi ai, duke thënë se akuzat penale ishin në pritje.

Një zëdhënës për Trudeau konfirmoi se kryeministri 48-vjeçar nuk ishte në atë kohë present në rezidencë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco