Policia qëllon në ajër për të larguar turmën nga funerali i këngëtarit etiopian

Policia qëllon në ajër për të larguar turmën nga funerali i këngëtarit etiopian

11:40, 02/07/2020
A+ Aa A-

Adis Abeba  -Policia etiopiane qëlloi në ajër ditën e enjte për të mos lejuar njerëzit që mbanin zi,  të hynin në një stadium për funeralin e këngëtarit Haacaaluu Hundeessaa, vrasja e të cilit në fillim të kësaj jave nxiti dy ditë protesta ku u vranë më shumë se 80 njerëz, thanë banorët.

Anëtarët e ushtrisë, policisë federale dhe policisë rajonale ishin mbledhur dhe dy banorë thanë që policia po gjuante në ajër për të penguar njerzit që të hynin në stadiumin e qytetit Ambo.

Një transmetim i drejtpërdrejtë tregoi një numër të paktë njerëzish të ulur brenda stadiumit. Një banor tha se turmat e mëdha ishin larguar nga policia.

Gruaja e këngëtarit të vrarë, Santu Demisew Diro, mbajti një fjalim të shkurtër pasi ata që vajtonin vendosën kurora. "Haacaaluu nuk ka vdekur. Ai do të mbetet në zemrën time dhe do të dëgjojë miliona njerëz Oromo përgjithmonë," tha ajo, duke iu referuar grupit më të madh etnik në Etiopi. "Kërkoj të ngrihet një monument në kujtim të tij në Addis, aty ku u derdh gjaku i tij."

Këngëtari popullor etiopian u qëllua për vdekje në kryeqytetin Adis Abeba të hënën nga njerëz të armatosur të panjohur dhe do të prehet më vonë në një kishë në qytetin e tij të lindjes Ambo, rreth 100 km larg, në perëndim të Addis.

"Isshtë shumë e trishtueshme që trupi i tij shoqërohet vetëm nga disa njerëz dhe forcat e sigurisë të mbajnë larg shumë të tjerë," i tha Reuters një nga të afërmit e Haacaaluu, i cili ishte lejuar të marrë pjesë në funeral.

Një banor i Ambo i tha Reuters se ishte i vendosur të ndiqte funeralin sepse energjia elektrike ishte ndërprerë në shtëpinë e tij, kështu që ai nuk mund ta shikonte atë në televizion.

"Ai është heroi ynë, ne duhet t'i kushtojmë atij respektin tonë," tha Mamush Dabala me telefon ndërsa u bë gati të dilte. Ai dëgjonte të shtëna me armë jashtë, por tha që po shkonte gjithsesi.

Këngët e Haacaaluu siguruan kolonën zanore për një gjeneratë protestuesish Oromo, tre vitet e demonstratave antiqeveritare të të cilëve çuan në dorëheqjen e Kryeministrit në 2018 dhe emërimin e Kryeministrit Abiy Ahmed.

Populli Oromo prej kohësh është shqetësuar për përjashtimin nga pushteti politik. Në muajt e fundit, disa aktivistë Oromo që fillimisht e përkrahën Abiy janë bërë më kritikë, duke e akuzuar atë se nuk mbron interesat e popullit Oromo.

Vrasja e këngëtarit nxiti protesta në kryeqytet dhe rajonin e Oromiya përreth që kanë vrarë më shumë se 80 njerëz deri më tani.

Të mërkurën, edhe xhaxhai i Haacaaluu u vra gjatë një përleshje midis policisë dhe një turme jashtë shtëpisë së këngëtarit, tha komisioneri rajonal i policisë për mediat shtetërore.

Vdekja e këngëtarit ka ngritur në këmbë gjithë diasporën etiopiane. Guvernatori i shtetit amerikan të Minesotës, i cili pret një numër të madh të njerëzve Oromo, dha ngushëllimet e tij në Twitter:

"Hachalu Hundessa tregoi se muzika mund të ndryshojë zemrat dhe mendjet në të gjithë botën," tha guvernatori i Minesotës, Tim Walz, duke përdorur një drejtshkrim alternative të emrit të këngëtarit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco