Kina censuron këngëtarin e operës, ngjan shumë me presidentin Xi

Kina censuron këngëtarin e operës, ngjan shumë me presidentin Xi

14:58, 30/06/2020

Një këngëtar opera në Kinë është censuruar online rregullisht pasi ka një ngjashmëri të frikshme me presidentin kines Xi Jinping.

Liu Keqing, 63 vjeç, ka parë teksa llogaria e tij në Instagram bllokohet nga autoritet shumë herë, pasi ai ‘dhunon pamjen e liderit’, sipas raporteve mediatike.

Kina është kritikuar për mbrojtjen obsessive që tregon ndaj imazhit të presidentit Xi.

Kujtojmë se Kina ndaloi dhe qarkullimin e filmit të animuar Winnie the Pooh, pasi përdorues të rrjeteve sociale e krahasonin Xi me arushin në meme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco