Britania akordon 5 miliard paund për rimëkëmbjen ekonomike

Britania akordon 5 miliard paund për rimëkëmbjen ekonomike

12:18, 30/06/2020

Situata ekonomike në mbarë botën është përkeqësuar ndjeshëm, shkaku ishte karantinimi si pasojë e mbylljes dhe  masave kundër pandemisë Covid 19

Mbretëria e Bashkuar ishte një nga vendet më të prekura nga korona virusi, kryeministri i saj, Boris Johnoson gjatë një deklarate për shtyp premtoi një fond prej 5 miliard paund si pjesë  i planit të  rimëkëmbjes ekonomike

‘Ne jemi angazhuar ta mposhtim virusin dhe kjo krize do na nxjerr më të fortë dhe më të bashkuar se kurrë ,-tha Johnson në deklaratën e tij.

Kryeministri Johnson me këtë paketë synon që të investojë në shkolla, spitale, infrastrukturë  dhe shumë sektorë të tjerë, qëllim kryesor ka që të hapen vende të reja pune dhe rritje sa më e madhe e qarkullimit të paundit në ekonominë e UK.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco