Johnson: Jemi më të shëndoshë se pjesa tjetër e Evropës

Johnson: Jemi më të shëndoshë se pjesa tjetër e Evropës

14:55, 29/06/2020

Londër - Britanikët janë shumë më të shëndoshë se çdo komb tjetër në Evropë, vend që nuk duhet të ketë debat për mënyrën e zgjidhjes së niveleve të mbipeshës, të cilat i kushtojnë shtrenjtë vendit, tha Kryeministri Boris Johnson të hënën.

Johnson, i cili tha në fillim të vitit që i duhej të humbiste peshë, u shtrua në spital në prill me koronavirus dhe u trajtua në kujdes intensiv me oksigjen. Ai më vonë tha që mjekët në Shërbimin Kombëtar të Shëndetit (NHS) i kishin shpëtuar jetën.

I pyetur se sa i sëmurë kishte qenë në një intervistë me Times Radio, Johnson tha: "Kam humbur ca peshë - kjo është plotësisht e vërtetë – në Njësinë e Kujdesit Intensiv".

"Unë kam një qëndrim shumë çlirues ndaj mbipeshes, por në të vërtetë kur shikoni numrat, kur shikoni presionin mbi sistemin shëndetësor kam frikë se ky vend i mrekullueshëm i yni në krahasim me vendet e tjera evropiane, ne jemi dukshëm më të shëndoshë se shumica e të tjerëve, përveç Maltës për disa arsye.

Mbretëria e Bashkuar ka një nga normat më të larta të mbipeshes në botë: gati një në tre të rritur janë obezë, sipas OECD. Në mbarë botën, mbipesha është trefishuar që nga viti 1975 dhe më shumë se 650 milion njerëz janë obezë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco