Marshoi me 10,000 vetë, protestuesi testohet pozitiv për Covid-19

Marshoi me 10,000 vetë, protestuesi testohet pozitiv për Covid-19

10:51, 11/06/2020

Një protestues i lëvizjes Black Lives Matter është testuar pozitiv për koronavirusin, pasi mori pjesë në një demonstratë në Melbourne, duke ngritur shqetësime për një valë të dytë të koronavirusit në Australi.

Burri në të 30-tat marshoi me mijëra të tjerë përreth qytetit ditën e shtunë dhe filloi të shfaqte simptoma 24 orët në vazhdim.

Protestuesi mbajti një maskë gjatë protestës, por zyratrët janë gjithsesi të shqetësuar se ai mund të ketë infektuar të tjerë.

Ministrin i Punëve të Brendhsme, Petter Dutton, tha se një rast i vetëm mund të ishte fillimi i një përhapje masive. 

"Kjo është frika jonë më e madhe. Mund të kapemi nga një valë e dytë, si shtete të tjerë," u shpreh ai për Sydney radio 2GB.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco