‘Kina po përpiqet të sabotojë zhvillimin e vaksinave’/ Senatori amerikan zbulon provat

‘Kina po përpiqet të sabotojë zhvillimin e vaksinave’/ Senatori amerikan zbulon provat

11:42, 07/06/2020

Shtetet e Bashkuara kanë prova që Kina po përpiqet të ngadalësojë ose sabotojë zhvillimin e një vaksine COVID-19 nga vendet perëndimore, tha të dielën senatori republikan Rick Scott.

"Ne kemi për ta përfunduar këtë vaksinë. Fatkeqësisht kemi prova që Kina komuniste po përpiqet të na sabotojë ose ta ngadalësojë atë, "tha ai gjatë një interviste në BBC TV.

"Kina nuk dëshiron që ne ... ta bëjmë atë së pari, ata kanë vendosur të jenë kundërshtar për amerikanët dhe unë mendoj për demokracinë në mbarë botën", raporton Reuters.  

I pyetur se çfarë provash kishin Shtetet e Bashkuara, Scott nuk pranoi të jepte detaje, por tha se kishte ardhur përmes bashkësisë së inteligjencës.

"Kjo vaksinë është me të vërtetë e rëndësishme për të gjithë ne duke e ringritur ekonominë tonë. Ajo që besoj vërtet është nëse Anglia e bën atë së pari apo ne e bëjmë atë së pari, ne do të ndajmë me të tjerët. Nërsa Kina komuniste, nuk do të ndajnë. "

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco