Rusia rekruton sirianë për të luftuar në Libi/ Qindra mercenarë u regjistruan në maj

Rusia rekruton sirianë për të luftuar në Libi/ Qindra mercenarë u regjistruan në maj

11:36, 07/06/2020

Një përpjekje ruse për të rekrutuar sirianë për të luftuar në Libi për udhëheqësin e milicisë Khalifa Haftar, u përshpejtua në maj kur u regjistruan qindra mercenarë, thanë pesë burime të opozitës siriane dhe një burim rajonal i njohur me këtë çështje.

Kontraktori ushtarak privat Wagner Group po kryen marrjen në punë të këtyre mercenarëve me mbikëqyrjen e ushtrisë ruse, sipas dy burimeve të larta të opozitës Siriane dhe burimit rajonal.

Një ish-anëtar i Wagner Group tha që së pari dërgoi sirianë në Libi në vitin 2019.

Ministria e Mbrojtjes Ruse dhe grupi Wagner nuk iu përgjigjën pyetjeve të Reuters.

Ndërkohë Turqia thotë se po ofron mbështetje ushtarake nga pala tjetër e konfliktit, Qeveria e Akordit Kombëtar (GNA) e njohur ndërkombëtarisht me qendër në Tripoli.

Presidenti turk Tajip Erdogan tha në shkurt se luftëtarët nga Ushtria Kombëtare Siriane e mbështetur nga Turqia ishin në Libi, si dhe ushtria e vetë Turqisë.

Rusia ka qenë një aleat i vendosur i presidentit sirian Bashar al-Asad, duke e ndihmuar atë të shtypte rebelimin në Siri.

Përfshirja e Moskës në Libi është një zgjatje e ambicies së saj për të ndikuar në projektin e Mesdheut Lindor, thonë disa ekspertë.

Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe gjithashtu i kanë dhënë mbështetje Haftarit sepse ata dyshojnë se GNA ka lidhje me Vëllazërinë Myslimane, një grup islamik që ata e kundërshtojnë me forcë.

Turqia, nga ana tjetër, ka bërë marrëveshje me GNA për kufijtë detarë dhe dëshiron të mbrojë interesat e veta në rajon.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco