14 oficerë të plagosur gjatë protestave kundër racizmit në Londër

14 oficerë të plagosur gjatë protestave kundër racizmit në Londër

11:05, 07/06/2020

Katërmbëdhjetë oficerë policie u plagosën nga sulmet "tronditëse dhe plotësisht të papranueshme" gjatë protestave anti-racizëm në Londrën qendrore të shtunën, tha shefi i policisë Cressida Dick të dielën.

Pas një dite kryesisht të qetë, një numër i vogël protestuesish u përleshën me policinë të shtunën, pasi mijëra u mblodhën për të shprehur zemërimin e tyre ndaj brutalitetit të policisë pas vrasjes së George Floyd në Minneapolis, raporton Reuters.

"Jam shumë i trishtuar dhe i dëshpëruar që një pakicë e protestuesve u bënë të dhunshëm ndaj oficerëve në qendrën e Londrës mbrëmjen e djeshme. Kjo bëri që 14 oficerë të plagoseshin, ”tha Dick, në një deklaratë.

"Numri i sulmeve është shokues dhe plotësisht i papranueshëm."

Policia tha se 13 oficerë u lënduan gjithashtu në protestat e hershme gjatë javës dhe ishin bërë një numër arrestimesh.

Një oficere mori trajtimin në spital të shtunën pasi ra nga kali i saj, por policia tha që dëmtimet e saj nuk janë të rrezikshme për jetën.

Protestat e mëtejshme janë planifikuar të dielën. Dick u bëri thirrje protestuesve të gjejnë një mënyrë tjetër për të dëgjuar pikëpamjet e tyre që "nuk përfshin daljen në rrugët e Londrës" për shkak të rrezikut të përhapjes së koronavirusit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco