Dasmat në Iran po sjellin një valë të dytë COVID-19, thotë Presidenti Rouhani

Dasmat në Iran po sjellin një valë të dytë COVID-19, thotë Presidenti Rouhani

13:50, 06/06/2020

Një dasëm shkaktoi një rritje të re të infeksioneve me koronavirus në Iran, tha Presidenti Hassan Rouhani të shtunën, por këmbënguli se vendi nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse që ta mbante ekonominë hapur, pavarësisht paralajmërimeve për një valë të dytë të epidemisë.

Irani, i cili gradualisht po lehtëson kufizimet që nga mesi i prillit, ka raportuar një rritje të ndjeshme të infeksioneve të reja ditore ditët e fundit.

Numri  3574 i rasteve të enjten ishte më i larti që nga shkurti, kur shpërthimi u raportua për herë të parë.

"Në një zonë, ne pamë një pik të epidemisë, burimi i së cilës ishte një dasmë që shkaktoi probleme për njerëzit, punonjësit e shëndetit dhe humbjet për ekonominë dhe sistemin shëndetësor të vendit," tha Rouhani në TV shtetëror. Ai nuk tha kur ose ku u zhvillua dasma.

Rastet e reja u shtuan me 2886 të premten, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në Iran në më shumë se 167,000 dhe me mbi 8,000 të vdekur.

Zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar një valë të dytë të shpërthimit, por thonë se një arsye për rritjen e rasteve të reja mund të jetë testimi më i gjerë. Një zyrtar tha se rreth 70% e rasteve të reja në Teheran ishin midis atyre që kishin udhëtuar jashtë kryeqytetit ditët e fundit.

Irani ka qenë duke u përpjekur për të frenuar përhapjen e COVID-19 por autoritetet janë të shqetësuar se masat për të kufizuar jetën publike dhe ekonomike për të përmirësuar virusin mund të shkatërrojnë një ekonomi nën sanksione ndërkombëtare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco