COVID-19/ Mbi 3 milion persona në të gjithë botën kanë fituar betejën me virusin

COVID-19/ Mbi 3 milion persona në të gjithë botën kanë fituar betejën me virusin

09:26, 03/06/2020

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani, janë shëruar nga koronavirusi më shumë se 3 milion persona.

Sipas të dhënave të pasqyruara në ëorldometers, rezulton se deri më tani, 3,067,697 persona e kanë fituar betejën me koronavirusin. Ndërsa, deri më tani që nga fillimi i pandemisë rezultojnë si të infektuar me virusin korona mbi 6.4 milion persona.

Nga këta, për fat të keq, 382,485 persona kanë humbur jetën.

Deri më tani, shtetet më të prekura nga Covid-19 janë SHBA me mbi 1.8 milion të prekur dhe 108,059 viktima. Ndërsa, në vendin e dytë radhitet Brazili me 558,237 të infektuar dhe 31,309 viktima.

Në vendin e tretë radhitet Rusia me 423,741 të infektuar dhe 5,037 viktima.

Siç mund të shihet, epiqendra e pandemisë është zhvendosur nga Evropa në Amerikën Latine dhe Rusi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco