Pesë të vdekur në shpërthimin e fundit të Ebolës në Kongo

Pesë të vdekur në shpërthimin e fundit të Ebolës në Kongo

22:01, 02/06/2020

Pesë persona, përfshirë një vajzë 15-vjeçare, kanë vdekur nga Ebola në një shpërthim të freskët të virusit në Republikën Demokratike të Kongos, tha të hënën Fondi për Fëmijë i Kombeve të Bashkuara.

Gjithashtu nëntë raste janë raportuar, thotë UNICEF, sipas CNN.

"Katër persona të tjerë që kontraktuan virusin, të gjitha kontaktet e të ndjerit dhe duke përfshirë fëmijën e një prej rasteve fatale, janë duke u trajtuar në një njësi izolimi në Spitalin Wangata në Mbandaka," tha UNICEF në një deklaratë.

"Vdekjet ndodhën midis 18 dhe 30 maj por ato u konfirmuan vetëm dje si të lidhura me Ebola".

Të hënën herët, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Shëndetësore Tedros Adhanom Ghebreyesus njoftoi lajmin se gjashtë raste ishin raportuar në Mbandaka, në provincën ekuivalente në veriperëndim të vendit.

Republika Demokratike e Kongos është ende duke luftuar për t'i dhënë fund një shpërthimi që filloi në vitin 2018 në pjesën lindore të vendit, në të cilën janë raportuar 3.406 raste, me 2,243 vdekje, sipas OBSH.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco