OKB dënon protestat e dhunshme në SHBA/ Guterres apelon për përmbajtje dhe tubime paqësore

OKB dënon protestat e dhunshme në SHBA/ Guterres apelon për përmbajtje dhe tubime paqësore

22:58, 01/06/2020

Shefi i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres u bëri thirrje amerikanëve që protestojnë ndaj pabarazive racore dhe forcës së tepërt të policisë, për ta bërë këtë në mënyrë paqësore dhe u bën thirrje udhëheqësve dhe autoriteteve amerikane që t'i dëgjojnë aprotestuesit dhe të tregojnë përmbajtje, tha të hënën zëdhënësi i SHBA Stephane Dujarric.

Dujarric ishte duke iu përgjigjur një vale demonstrimesh amerikane mbi vdekjen e një njeriu të zi, George Floyd, nën arrest policor në Minneapolis një javë më pare, raporton Reuters.

Disa nga protestat kryesisht paqësore, kanë arritur në trazira civile në shumë qytete.

"Kundërvajtjet duhet të dëgjohen, por ato duhet të shprehen në mënyra paqësore dhe autoritetet duhet të tregojnë përmbajtje për t'iu përgjigjur demonstruesve," u tha Dujarric gazetarëve.

"Në SHBA - si në çdo vend tjetër të botës, diversiteti është një pasuri dhe jo një kërcënim, por suksesi i shoqërive të ndryshme në çdo vend kërkon një investim masiv në kohezionin shoqëror," tha ai.

Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërkuar nga Departamenti i Drejtësisë dhe FBI të hetojnë vdekjen e Floyd, por nuk ka bërë asnjë deklaratë të madhe publike që synon zgjidhjen e krizës.

Ai ka lëshuar disa tweete, duke i përshkruar demonstruesit si "banditë" dhe duke u bërë thirrje kryetarëve dhe guvernatorëve të jenë të "ashpër" dhe kërcënoi se do përdorte ushtrinë kundër protestuesve.

Në lidhje me akuzat për forcë të tepruar nga policia kundër protestuesve, Dujarric tha se të gjitha rastet duhet të hetohen.

"Ne kemi thënë gjithmonë se forcat e policisë në të gjithë botën duhet të kenë trajnim adekuat për të drejtat e njeriut dhe gjithashtu duhet të ketë një investim në mbështetje sociale dhe psikologjike për policinë në mënyrë që ata të mund ta bëjnë punën e tyre siç duhet," tha ai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco