'Nuk mund të marr frymë'/ Mijëra protestues pushtojnë Amsterdamin

'Nuk mund të marr frymë'/ Mijëra protestues pushtojnë Amsterdamin

19:38, 01/06/2020

Mijëra protestues duke brohoritur "Nuk mund të marr frymë" u mblodhën në qendrën e Amsterdamit të hënën, në solidaritet me George Floyd, një amerikan me ngjyrë, i cili vdiq në paraburgim në Shtetet e Bashkuara javën e kaluar.

Rreth 10,000 protestues mbushën sheshin e Digës së Amsterdamit, duke injoruar thirrjet për distancim shoqëror dhe duke bërtitur "Jeta e zezë ka rëndësi" dhe "Pa drejtësi, s’ka paqe", raporton Reuters.

Turma bllokoi trafikun, por nuk u raportua për dhunë.

Të hënën e kaluar, pamjet treguan një oficer policie të bardhë në Minneapolis duke vendosur gjurin e tij në qafën e Floyd, 46 vjeç, për gati nëntë minuta para se të vdiste.

Derek Chauvin, oficeri i policisë që nga 44-vjeçari i përfshirë në incident, është akuzuar për vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje të shkallës së dytë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco