Anija kozmike ‘SpaceX’ bashkohet me Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar të NASA-s

Anija kozmike ‘SpaceX’ bashkohet me Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar të NASA-s

17:18, 31/05/2020

Anija hapësinore Dragon Endeavour e ‘SpaceX’ e krijuar nga astronautët e NASA-s Doug Hurley dhe Bob Behnken është bashkuar me Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar në misionin e saj historike ‘Demo-2’.

Anija hapësinore u nis nga një rakete SpaceX Falcon 9 nga Qendra Hapësinore Kennedy të shtunën, raporton FoxNews.

Misioni i së shtunës është hera e parë që astronautët kanë lëshuar nga toka amerikane që nga fluturimi përfundimtar i Space Shuttle në 2011.

Gjithashtu është hera e parë që një kompani private, në vend se një qeveri kombëtare, ka dërguar astronautë në orbitë.

Anija kozmike bëri bashkimin e saj 'kapje të butë' me Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor në orën 10:16 të ET pas një udhëtimi gati 19-orësh në orbitë.

Stacioni hapësinor ishte 262 milje mbi kufirin e Kinës veriore dhe Mongolisë kur ndodhi bashkimi i anijes me stacionin hapsinor.

"Të gëzuar që jeni në bord!" tha Hurley kur kapsula ishte nisur.

Anija pritet të hapet rreth orës 12:45 të ET, me një ceremoni të mirëseardhjes në 01:15 të ET.

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco