A njiheshin George Floyd dhe oficeri Derek Chauvin? Kishin punuar si ‘bodyguard’ në të njëjtin klub nate

A njiheshin George Floyd dhe oficeri Derek Chauvin? Kishin punuar si ‘bodyguard’ në të njëjtin klub nate

14:26, 31/05/2020

Officeri policisë Derek Chauvin i Minneapolis dhe George Floyd, burri me ngjyrë i cili vdiq gjatë momentit të arrestimit nga gjuri i oficerit i vendosur në qafën e tij, të dy kanë punuar si roje të sigurisë në të njëjtin klub nate Latin, por ish-pronari thotë se ajo nuk është e sigurt nëse ata e njihnin njëri-tjetrin.

Ajo që është e sigurt sipas ish-pronares është se sa agresiv u bë oficeri, kur klubi organizoi ngjarje që tërhoqën një klientelë kryesisht me ngjyrë, duke iu përgjigjur agresivisht klientëve të padisiplinuar në klub duke e spërkatur turmën me spec djegs, një taktikë që ajo i tha oficerit se ishte një tejkalim i pajustifikuar I dhunës ndaj klientëve, raporton FoxNews.

"Ai do t'i tallte të gjithë në klub që të kapte njerëzit që ishin duke luftuar," tha Maya Santamaria, ish pronare e klubit El Nuevo Rodeo në Minneapolis.

"Ai do të thërriste përforcime. Gjëja tjetër që duhet të dini është se ai do të kishte pesë ose gjashtë makina të skuadrës."

Oficeri Chauvin është në qendër të zemërimit prej katër ditësh, që kur kanë filluar dhe protestave në të gjithë vendin këtë javë, pasi ai u pa në videon duke i vendosur gjurin në qafën e George Floyd për më shumë se tetë minuta gjatë arrestimit të tij, nën dyshimin se kishte kaluar një cek të falsifikuar.

Floyd vdiq në paraburgim dhe Chauvin u pushua të marten, si dhe u arrestua të premten me akuzën për vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje.

Tre oficerët e tjerë që morën pjesë në arrestimin e Floyd, u arrestuan gjithashtu, ku dhe ata janë nën hetim.

Ndërsa puna jashtë detyre e oficerit Chauvin në klubin El Nuevo Rodeo kishte vazhduar mbi 17 vjet deri para disa muajsh, Floyd filloi të punojë atje së fundmi si një kërcimtar në ngjarjet e organizuara nga "promovuesit afrikano-amerikanë".

Santamaria, e cila e shiti klubin e natës brenda dy muajve të fundit, tha se ajo nuk beson se të dy njerëzit e njihnin njëri-tjetrin para takimit të tyre të hënën në mbrëmje.

Nëse Chauvin do ta kishte njohur Floydin, ajo tha, "ai mund t'i kishte dhënë pak më shumë mëshirë".

Ajo tha se oficeri Chauvin u ambjetua mirë me rregulloret Latino të klubit, por taktikat e tij ndaj klientëve të padisiplinuar mbi ato që ajo i quante netët "Afrikano-Amerikane" e detyruan atë të flasë me të për këtë pjesë.

"Unë i thashë atij që mendova se kjo është e panevojshme të spërkatet me spec. "Ishte një shqetësim dhe unë e shpreha mendimin tim, por oficerët e policisë kanë një mënyrë për të justifikuar atë që bëjnë".

Ajo tha se ishte e tronditur kur pa videon e Chauvin i cili e kishte vendosur Floyd në tokë me gjurin e tij, madje ndërsa Floyd u ankua se nuk mund të merrte frymë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco