Vdekja e George Floyd/ Polici i liruar nga detyra, akuzohet për vrasje të shkallës së tretë

Vdekja e George Floyd/ Polici i liruar nga detyra, akuzohet për vrasje të shkallës së tretë

21:11, 29/05/2020

Polici i shkarkuar nga Minneapolis, Derek Chauvin, i cili u kap në kamer duke vendosur gjurin e tij në qafën e George Floyd pak momente para vdekjes, është akuzuar për vrasje dhe vrasje të shkallës së tretë.

Ai ndodhet në paraburgim në zbatim të ligjit, njoftoi të premten avokati i qarkut Hennepin, Mike Freeman, raporton Independent.

"Ne jemi në proces të vazhdimit të rishikimit të provave," tha ai. "Mund të ketë akuza të mëvonshme."

Një ankesë e detajuar penale do të lëshohet më vonë sot, tha ai. Nëse dënohet për vrasje në shkallën e tretë, Z. Chauvin përballet me deri në 25 vjet burg.

Hetimet janë në pritje ndaj tre oficerëve të tjerë, të cilët gjithashtu janë larguar nga detyra, ndërsa zyra është përqëndruar në ndjekjen e "autorit më të rrezikshëm", tha z. Freeman.

Të enjten, Departamenti i Drejtësisë i SHBA zbuloi se një hetim mbi vrasjen e Z. Floid është bërë një "përparësi kryesore", pasi protestat dhe trazirat shpërthyen në vazhdën e vdekjes së tij dhe shkarkimit të oficerëve nga detyra, me demonstrime që kërkojnë që oficerët e përfshirë, të arrestohen për vrasje.

Agjentët federalë kanë hapur një hetim për të përcaktuar nëse ka pasur një "shkelje të qëllimshme të të drejtave civile federale" ndërsa zyrtarë përfshirë kryetarin e Minneapolis Jacob Frey kanë kërkuar që autoritetet të kërkojnë kallëzime penale kundër Z. Chauvin, një oficer i bardhë, për vdekjen e Z. Floyd, njeri me ngjyrë, ndërsa ishte prangosur dhe ishte ankuar se nuk ishte në gjendje të merrte frymë.

Departamenti i Policisë në Minneapolis ka identifikuar se oficerët e liruar nga detyra janë Thomas Lane, Tou Thao dhe J Alexander Kueng.

Minesota është një nga tre shtetet që kategorizon vrasjen deri në shkallën e tretë.

Fillimisht policia njoftoi se Z. Floyd i kishte rezistuar arrestimit dhe vdiq pas një incidenti "mjekësor", megjithëse video nga vendi i ngjarjes tregon se ai bashkëpunoi me oficerët e arrestimit dhe bërtiti "Unë nuk mund të marr frymë" ndërsa Z. Chauvin kishte vendosur gjurin në qafë e tij për disa minuta, para se ai të mos përgjigjej.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco