COVID-19/ 30 shtete dhe OBSH, prezantojnë aleancën mes tyre, për të ndarë produktet mjekësore

COVID-19/ 30 shtete dhe OBSH, prezantojnë aleancën mes tyre, për të ndarë produktet mjekësore

17:51, 29/05/2020

Tridhjetë vende të udhëhequra nga Kosta Rika dhe Organizata Botërore e Shëndetit filluan të premten një iniciativë që synonte ndarjen e vaksinave, ilaçeve dhe mjeteve diagnostikuese për të trajtuar pandeminë globale të koronavirusit.

Ndërsa shtytja e vendeve në zhvillim, e quajtur Pishina e Qasjes së Teknologjisë COVID-19, u mirëprit nga grupet, përfshirë Mjekë pa Kufij, ku dhe një aleancë e industrisë së ilaçeve, pyeti nëse me të vërtetë do të rritë bashkëpunimin apo do të zgjerojë aksesin në ilaçet COVID-19, raporton Reuters.

Përpjekja e OBSH-së vjen në mes të shqetësimeve të vendeve të pasura që pompojnë burime ekonomike për të gjetur vaksina, ku janë më shumë se 100 në zhvillim.

"Vaksinat, testet, diagnostikimet, trajtimet dhe mjetet e tjera kryesore në përgjigjen e koronavirusit, duhet të bëhen të disponueshme në mënyrë universale si të mira publike globale," tha Presidenti i Kosta Rikës, Carlos Alvarado, për iniciativën vullnetare.

OBSH lëshoi një "Thirrje të Solidaritetit për Veprim", duke u kërkuar palëve të tjera të interesit të bashkohen me këtë përpjekje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco