Shkollat mbyllen përsëri në Korenë e Jugut, një lutje emocionuese i bëhet popullit

Shkollat mbyllen përsëri në Korenë e Jugut, një lutje emocionuese i bëhet popullit

08:23, 29/05/2020

Seul - Më shumë se 200 shkolla janë mbyllur vetëm disa ditë pasi u rihapën në Korenë e Jugut pas një shpërthimi të ri koronavirusi. Rreth 56 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në 24 orët e kaluara, më pak se piku prej 79 rastesh këto dy muaj,  por shqetësimi është se këto infeksione janë afër zonave me shumë popullsi.

Shumica e rasteve të reja lidhen me një magazinë në Bucheon, në perëndim të Seulit. Depoja drejtohet nga firma më e madhe e tregtisë elektronike në vend, Coupang, dhe zyrtarët kanë thënë që objekti nuk kishte respektuar siç duhej masat e kontrollit të infeksionit.

Zyrtarët shëndetësorë zbuluan madje gjurmë të Covid-19 në këpucët dhe rrobat e punëtorëve. Ata kanë arritur të gjurmojnë, gjurmojnë dhe provojnë mijëra të punësuar nga magazine dhe do të ketë kontrolle të mëtejshme në pikat e tjera të shpërndarjes në të gjithë vendin gjatë dy javëve të ardhshme.

Frika nga infeksionet ka detyruar 251 shkolla në Bucheon të mbyllen pas rihapjes, ndërsa qindra të tjera kanë vonuar rihapjen e tyre.

Një student në Seul, nëna e të cilit punonte në depon e Coupang, gjithashtu u zbulua se kishte virusin. Autoritetet shëndetësore kanë ri-vendosur disa kufizime dhe kanë bërë thirrje për një fushatë më të shtrënguar në distancim social gjatë dy javëve të ardhshme.

Parqet dhe muzetë publike do të mbyllen në Seul dhe qytetet përreth, bizneset po nxiten të inkurajojnë punën me orare më fleksibile dhe njerëzve u kërkohet edhe një herë që të shmangin tubimet masive.

Asnjëherë nuk ka pasur një bllokim në Korenë e Jugut - përkundrazi vendi ishte mbështetur në masa agresive për gjurmimin dhe testimin. Shumica e masave të distancimit shoqëror janë vullnetare por apeli për publikun është emocionues.

Mesazhi është – pajtohuni, merrini këto masa, që t'i lëmë fëmijët tanë të shkojnë në shkollë dhe të mos shkaktojmë ndërprerjen e arsimimit të tyre.

Kjo lutje ka funksionuar në të kaluarën. Zyrtarët e shëndetësisë do të shpresojnë që ajo të funksionojë edhe një herë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco