FOTO/ Atleti iranian arrestohet për puthjen mbi çati

FOTO/ Atleti iranian arrestohet për puthjen mbi çati

12:00, 23/05/2020

Alireza Japalaghy, njĂ« atlet i njohur iranian dhe partnerja e tij  janĂ« arrestuar nga policia “kibernetike” e Teheranit pĂ«r "akte vulgare", pasi njĂ« foto e tyre duke u puthur mbi çati ishte postuar nĂ« mediat sociale.

Policia e Teheranit tha se "lëvizjet e tyre jo normale, të cilat ishin në kundërshtim me ligjin dhe  Sheriatin" çuan në arrestimin e tyre, gjë që ka bërë që përdoruesit e tjerë të mediave sociale të kritikojnë ligjet e rrepta të Iranit.

Përdoruesit e tjerë theksuan se Alireza Japalaghy kishte botuar foto të ngjashme në të kaluarën, por u arrestua vetëm pas një postimi në të cilin ai vuri në dyshim zhdukjen e babait të tij, një oficer policie në departamentin e narkotikëve dhe dështimin e autoriteteve për të hetuar këtë rast .

Atleti iranian Ă«shtĂ« i njohur nĂ« “parkour”, njĂ« disiplinĂ« stĂ«rvitore qĂ« pĂ«rdor lĂ«vizje si tĂ« trajnimit tĂ« ushtarakĂ«ve. Praktikuesit e kĂ«tij sportin hidhe  nga njĂ« pikĂ« nĂ« njĂ« tjetĂ«r nĂ« mjedise komplekse, pa pajisje ndihmĂ«se dhe nĂ« mĂ«nyrĂ«n mĂ« tĂ« shpejtĂ« dhe mĂ« efektshme tĂ« mundshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco