Britania njofton 351 vdekje në 24 orë/ Ekspertët tregojnë se vlera R e COVID-19 është nën 1

Britania njofton 351 vdekje në 24 orë/ Ekspertët tregojnë se vlera R e COVID-19 është nën 1

16:33, 22/05/2020

Britania e Madhe njoftoi sot 351 vdekje më shumë nga koronavirusi, duke e rritur numrin zyrtar të viktimave në 36.393, pasi shkencëtarët e qeverisë paralajmëruan se shkalla e transmetimit është akoma shqetësuese, në prag të daljes jashtë kontrollit.

Ekspertët e ulur në panelin SAGE, zbuluan sot vlerën vendimtare R - numri mesatar i njerëzve që do të kontraktojnë koronavirusin nga një person i infektuar - ishte midis 0.7 dhe 1 në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar për të dytën javë rresht, raporton Dailymail.

Zyrtarët duhet të mbajnë numrin R nën 1, përndryshe shpërthimi do të fillojë të rritet përsëri në mënyrë eksponenciale dhe të kërcënojë një epidemi të dytë.

Vlera R llogarit se sa shpejt përhapet virusi, duke krahasuar të dhëna që përfshijnë pranimet në spital, numrin e pacientëve në kujdesin intensiv, statistikat e vdekjes dhe sondazhet.

Z. Johnson ka thënë që ministrat do të vendosnin përsëri kontrollet nëse shkalla e transmetimit të virusit filloi të rritet përsëri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco