Koronavirusi/ Studimi: Shumica e rasteve në New York, import nga udhëtarët në Evropë

Koronavirusi/ Studimi: Shumica e rasteve në New York, import nga udhëtarët në Evropë

09:34, 09/04/2020

Një studim i ri sugjeron që shumica e rasteve të Covid 19 në New York - shteti më i goditur në SHBA - vinin nga udhëtarët në Evropë, raporton New York Times.

"Shumica është qartësisht evropiane", tha Harm van Bakel nga Shkolla e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai, bashkëautori i gazetës, për Times.

Studimi është në pritje të një rishikimi nga kolegët.

Një ekip i veçantë në Shkollën e Mjekësisë në Grosman të NYU erdhi në një përfundim të ngjashëm, megjithë studimin e një grupi të ndryshëm rastesh.

Më 1 shkurt, Presidenti Trump ndaloi shtetasit e huaj të hyjnë në vend nëse ata më parë kishin qenë në Kinë dhe vetwm nw mars ai pezulloi fluturimet me shumicwn e vendeve evropiane.

Në Shtetet e Bashkuara nga koronavirusi më 8 prill kanë vdekur 1,973 persona.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve ka arritur në 14,600.

Tani, Shtetet e Bashkuara janë vendi i dyti me më se shumti vdekje, pas Italisë.

E treta në listë është Spanja.

Shteti i Nju Jorkut, epiqendra e krizës së koronavirusit në SHBA, konfirmoi të mërkurën një tjetër rekord të vdekjeve nga COVID-19.

Mjekët dhe infermierët u shprehën të shqetësuar me shpejtësinë me të cilën pacientëve po u përkeqësohej gjendja shëndetësore dhe po vdisnin.

Vetëm në këtë shtet janë shënuar 6,268 vdekje nga koronavirusi.

Në total, numri i personave të infektuar me virus në botë ka tejkaluar 1.5 milion.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco