Për herë të parë pas 30 vitesh/ Himalajet janë të dukshme që nga India

Për herë të parë pas 30 vitesh/ Himalajet janë të dukshme që nga India

21:12, 08/04/2020

Pas rënies së ndotjes së ajrit prej kufizimeve të epidemisë së koronavirusit, për herë të parë pas 30 vjetësh, malet Himalaje janë të dukshme nga disa pjesë të Indisë.  

Banorët e krahinës Punjab të Indisë rreth 200 km larg Himalaja, kanë mbushur mediat sociale me pamje të maleve legjendare, me maja të mbuluara me dëborë.  

Ish-lojtari i kriketit Harbhajan Singh tha se ai kishte parë Himalaja nga shtëpia e tij për herë të parë ndonjëherë.  

Ai paralajmëroi për ‘treguesin e qartë të ndikimit që ndotja ka pasur në natyrë’.  

India ka një popullsi prej rreth 1.4 miliard njerëz dhe vitin e kaluar kryesoi diagramet si qytetet më të ndotura në botë sipas IQAIR.  

Por bllokimi i rreptë i 21 ditëve në vend do të thotë që më pak makina dhe biznese janë në veprim, dhe nivelet e ndotje s janë zvogëluar.  

Një përdorues tjetër që e përshkroi pamjen nga Punjab si “Vetëm mahnitëse” ndërsa shikonte malet Himalaje nga çatia e tij.  

Bordi Qendror i Ndotjes i Indisë tha se bllokimi në shkallë vendi ka rezultuar në përmirësim të ndjeshëm të cilësisë së ajrit në vend.  

India, gjatë shumicës së vitit, regjistron një kufi pesë herë më të lartë – 100mg/m3 – sesa kufiri global i sigurt, sipas SBS News. 

  

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco