Edhe Zvicra bëhet gati për të dalë nga situata e pandemisë

Edhe Zvicra bëhet gati për të dalë nga situata e pandemisë

19:30, 08/04/2020

Zvicra po planifikon të lehtësojë masat që i ka ndërmarrë kundër përhapjes së pandemisë Covid-19.

Autoritetet thanë se lehtësimi i masave, mund të bëhet duke filluar nga fundi i prillit.

‘Ne e dimë se këto masa janë të vështira për ekonominë dhe njerëzit, por ne gjithashtu kemi planifikuar të lehtësojmë ato nga fundi i prillit’, tha ministri i Shëndetësisë Alain Berset.

Qeveria e Zvicrës tha se do të zgjasë kufizimet edhe për një javë deri në 26 prill, përpara se të shikonte një heqje graduale të tyre.

Masat që ka vendosur Zvicra përfshijnë kontrollet kufitare, mbylljen e shkollave dhe ndalimet e tubimeve.

Vendi mund të përballet me rënien e tij më të keqe ekonomike, tha qeveria, duke parashikuar tkurrjen e saj me 10,4% këtë vit.

Deri më tani, në Zvicër kanë vdekur 705 njerëz nga koronavirusi, ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 22 mijë e 789.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco