Austria, e para në Evropë, njofton planin për t'i dhënë fund izolimit

Austria, e para në Evropë, njofton planin për t'i dhënë fund izolimit

11:24, 06/04/2020

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, tha se po planifikon të lejojë që dyqanet më të vogla të rihapen më 14 prill, me qëllim që të rihapë të gjitha dyqanet dhe qendrat tregtare nga 1 maji.

Nga atëherë e tutje, hotelet dhe restorantet do të hapen hap pas hapi deri nga mesi i majit. Asnjë aktivitet nuk do të mbahet deri të paktën në fund të qershorit.

Ndërkohë kufizimet do të zgjaten deri në fund të prillit.

Austria mund të jetë një nga vendet e para evropiane që synon të heqë kufizimet që synojnë të ngadalësojnë përhapjen e koronavirusit.

Gjatë fundjavës, qeveria do të rishikojë të dhënat dhe do të shqyrtojë një plan për të rifilluar gradualisht hapjen e  ekonomisë pasi ajo arriti të ngadalësojë shpërthimin e sëmundjes vdekjeprurëse, tha kancelari Sebastian Kurz para parlamentit në Vjenë të premten.

Në të njëjtën kohë, Kurz u bëri thirrje austriakëve që të këmbëngulnin me masat për distancimin shoqëror dhe u kërkoi atyre që të përmbahen nga festimi i festës së Pashkëve me grumbullime të mëdha të familjeve dhe miqve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco