‘Shkatërrimi’ i antenave 5G dhe konspiracionet me COVID-19  kthehen në çështje të sigurisë kombëtare në Angli

‘Shkatërrimi’ i antenave 5G dhe konspiracionet me COVID-19 kthehen në çështje të sigurisë kombëtare në Angli

19:12, 05/04/2020
A+ Aa A-

Ministri i Kulturës në Britani do të urdhërojë kompanitë e mediave sociale të jenë më agresive në përgjigjen e tyre ndaj teorive të komplotit që lidhin rrjetet 5G me pandeminë koronavirus.

Oliver Dowden planifikon të zhvillojë takime virtuale me përfaqësuesit e disa firmave të teknologjisë javën e ardhshme për të diskutuar çështjen.

Kjo vjen pasi një numër i madh antenash 5G i janë vënë flakët.

Çështja do të testojë angazhimet e kompanive për fjalën e lirë.

Më herët gjatë javës, flakët u raportuan në antenat në Birmingham, Liverpool dhe Melling në Merseyside.

Një zëdhënëse për rrjetin mobil Vodafone i tha BBC-së se kishte pasur gjithsej katër incidente të tjera gjatë 24 orëve të kaluara në të dy faqet e veta dhe ato të përbashkëta me O2, por nuk identifikoi vendet.

‘Ne kemi marrë disa raporte për dëmtime kriminale në antenat telefonike dhe abuzimin e inxhinierëve të telekomunikacionit, me sa duket të frymëzuar nga teoritë e komplotit të çarjeve që qarkullojnë në internet,’ i tha BBC një zëdhënëse e Departamentit për Dixhitalizim, Kulturë, Media dhe Sport.

‘Ata që janë përgjegjës për veprat penale do të përballen me forcën e plotë të ligjit.

 ‘Ne gjithashtu duhet të shohim kompani të mediave sociale që veprojnë me përgjegjësi dhe ndërmarrin shumë veprime më të shpejta për të ndaluar përhapjen e pakuptimta në platformat e tyre që inkurajojnë akte të tilla.’

Çështje e sigurisë kombëtare

Teoritë false janë përhapur në platforma më të vogla si Nextdoor, Pinterest dhe faqen e peticioneve Change.org si dhe ato më të mëdha përfshirë Facebook, Twitter, YouTube dhe TikTok.

Shkencëtarët kanë thënë që idea e një lidhje midis Covid-19 dhe 5G është ‘komplet budallallëk’ dhe biologjikisht e pamundur.

Disa nga platformat tashmë kanë ndërmarrë hapa për të adresuar problemin por nuk kanë ndaluar diskutimin e temës në mënyrë të drejtpërdrejtë.

Për shembull, Pinterest kufizon rezultatet e kërkimit për koronavirus dhe termat e lidhur me të treguar informacionin e varur nga organizatat e njohura shëndetësore, por nuk ka një kufizim të krahasueshëm për 5G.

Vodafone ka thënë se sulmet janë ‘tani çështje e sigurisë kombëtare’.

 ‘Fillon besimi se disa njerëz duhet të duan të dëmtojnë vetë rrjetet që po ofrojnë lidhje të domosdoshme me shërbimet e urgjencës, sistemin kombëtar shëndetësor dhe pjesën tjetër të vendit gjatë kësaj periudhe të vështirë bllokimi,’ shkroi shefi ekzekutiv i Mbretërisë së Bashkuar, Nick Jeffery.

/SCAN

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco