Tragjedi tjetër në dinastinë Kenedi: zhduket mbesa e Robert me djalin 8-vjeçar Maeve Kennedy McKean me burrin e saj dhe fëmijët e tyre, u pa së fundi të enjten me djalin e saj.

Tragjedi tjetër në dinastinë Kenedi: zhduket mbesa e Robert me djalin 8-vjeçar

09:32, 04/04/2020

Autoritetet amerikane po kërkojnë për Maeve Kennedy McKean, 41 vjeçe - mbesën e kandidatit të vrarë presidencial Robert F Kennedy - dhe djalin e saj të vogël. Zonja McKean dhe djali i saj, Gideon tetë vjeç, u panë për herë të fundit të enjten në mbrëmje në një kanoe larg Chesapeake Bay.

"Ata thjesht u larguan aq sa nuk mund të ktheheshin", tha burri i zonjës McKean, David McKean, për gazetën Washington Post.

Rojet Bregdetare thuhet se kanë kërkuar 2,275 milje katrorë në kërkimin e saj. Agjensisë i janë bashkuar Politika e Burimeve Natyrore në Maryland dhe Departamenti i Zjarrit të Qarkut Anne Arundel në kërkim të të dyve. Ekipe me anije dhe në helikopterë janë angazhuar të gjithë në kërkim.

Zonja McKean është vajza e Kathleen Kennedy Townsend, ish-guvernator i Maryland. Ajo punon si avokate e shëndetit publik dhe e të drejtave të njeriut dhe është drejtore ekzekutive e Iniciativës Globale të Shëndetit të Universitetit Georgetoën.

"Në këtë kohë familja jonë kërkon intimitet dhe që të gjithë të luten për Gideon dhe Maeve," tha familja në një deklaratë.

Z. McKean i tha Washington Post se familja e tij po qëndronte në një shtëpi buzë ujit në Maryland në pronësi të nënës së gruas së tij. Ndërsa luante pranë ujit në orën 16:00 me kohën lokale (20:00 GMT) të enjten, zonja McKean dhe Gideon "u futën në një kanoe" për të ndjekur pas një top që ishte rrokullisur, tha z. McKean.

Dy njerëz - të paidentifikuar - janë parë duke lëvizur disa milje larg bregut 30 minuta më vonë, sipas një njoftimi për shtyp nga një zjarrfikës.

Era në atë pjesë të gjirit ishte rreth 30 milje në orë të enjten natën, me valë që arrinin lartësi tre metra, tha Garda Bregdetare.

Z. McKean nuk bëri të ditur nëse ishte gjetur apo jo kanoe, por Departamenti i Burimeve Natyrore në Maryland u tha mediave amerikane se një kanoe e përmbysur që përputhej me përshkrimin e anijes së McKean ishte gjetur në mbrëmjen e së enjtes.

Familja Kennedy, një dinasti politike amerikane, është përfshirë nga tragjedia.

Vrasja e Presidentit John F Kennedy u pasua vetëm pesë vjet më vonë nga vrasja e vëllait të tij - dhe gjyshi i zonjës McKean - Robert F Kennedy.

Në gusht, 22-vjeçarja Saoirse Kennedy Hill - mbesa e Robertit - u gjet e vdekur në kompleksin e famshëm të familjes në Portin Hyannis, Massachusetts.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco