Nën presion nga kritikat/ Britania zotohet për 100,000 teste të përditshme të koronavirusit

Nën presion nga kritikat/ Britania zotohet për 100,000 teste të përditshme të koronavirusit

20:15, 02/04/2020

Ministri i shëndetësisë britanik të enjten premtoi një rritje dhjetëfish në numrin e testeve ditore për koronavirusin deri në fund të muajit, pasi qeveria u përball me kritika për dështimin në përfundimin e kontrolleve masive për punonjësit e shëndetit dhe publikun.  

Duke u shfaqur për herë të parë pas shërimit nga virusi dhe mbarimi i një periudhe të izolimit, Matt Hancock njoftoi një strategji të re për të ngritur industrinë e diagnostikimit në Mbretërinë e Bashkuar, raporton Reuters.  

"Tani po vendos qëllimin e 100,000 testeve në ditë deri në fund të këtij muaji. Ky është qëllimi dhe unë jam i vendosur që do të arrijmë, "u tha Hancock gazetarëve.  

Britania fillimisht aplikoi një qasje të përmbajtur ndaj shpërthimit, por ndryshimi i masës pas modelimit tregoi se një çerek milion njerëz në vend mund të vdisnin.  

Kryeministri Boris Johnson më vonë vendosi masa më të rrepta por qeveria është përballur me kritika të gjera për shumë pak ventilatorë dhe shumë pak testime.  

Johnson, i cili njoftoi javën e kaluar gjithashtu rezultoi pozitiv për koronavirus dhe u izolua, tha në një mesazh video të mërkurën në mbrëmje se testimi ishte vendimtar për të kapërcyer krizën dhe do të rritet në masë.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco