Trump, thirrje Floridës të mirëpresë kroçierën ku pasagjerët po vdesin nga koronavirusi Kroçiera Zaandam në foto, ku pasagjerët kanë vdekur në bord, pasi shpërtheu COVID-19, në Panama më 28 mars 2020

Trump, thirrje Floridës të mirëpresë kroçierën ku pasagjerët po vdesin nga koronavirusi

07:44, 01/04/2020

Presidenti i SHBA Donald Trump të martën u bëri thirrje zyrtarëve të Florida të hapnin një port të Gjirit të Atlantikut për një anije lundrimi holandeze të mbetur në det me një shpërthim vdekjeprurës nga koronavirusi në bord, duke i kërkuar guvernatorit të hiqte dorë nga kundërshtimi.

Duke analizuar problemin e kroçierës “ MSand Zaandam” të Holland America Line, gjatë një konference në Shtëpinë e Bardhë, Trump tha se ai do i bënte thirrje guvernatorit të Floridës, Ron DeSantis, i cili kishte deklaruar se anija nuk ishte e mirëpritur , pasi parandalonte që pasagjerët e saj të sëmurë të "hidheshin" në shtetin e tij.

"Ata po vdesin në anije," tha Trump, duke shtuar, "Unë do të bëj atë që është e drejtë, jo vetëm për ne, por edhe për njerëzimin".

Vërejtjet bien ndesh me përgjigjen e tij në shkurt për një anije tjetër lundrimi, Grand Princess, për të cilën ai tha se duhet të qëndrojë në det, në vend që të vinte në port në Kaliforni.

“Zaandam”  lënë në brigjet e Paqësorit të Amerikës Qendrore pasi linja e lundrimit njoftoi se disa pasagjerë ishin infektuar me koronavirus dhe se katër kishin vdekur, u lejua të lundronte përmes Kanalit të Panamasë në Karaibe të dielën.

Gati dy të tretat e pasagjerëve - ata që kaluan një ekzaminim mjekësor - u zhvendosën në “Rotterdam”,  anijen-motër të “Zaandam”,  përpara kalimit të kanalit, dhe të dy anijet tani janë drejtuar për në Port Everglades në Fort Lauderdale, Florida, thanë zyrtarët.

Zaandam mbante afro 1,050 pasagjerë dhe ekuipazh, dhe Roterdam pothuajse 1,450. Por mbeti e pasigurt kush do të lejohej të zhvendosej në Florida, ku shqetësimet për përhapjen e koronavirusit ishin në rritje.

"Ne nuk mund të lejojmë të kemi njerëz që nuk janë as nga Florida, të hyjnë në Floridan e Jugut duke na përdorur burimet e vlefshme,"  i tha guvernatori DeSantis të hënën Fox Neës, duke iu referuar lehtësive mjekësore që ka shteti. Ai i tha një konference shtypi të hënën se do të preferonte të dërgonte ndihmë mjekësore në kroçierën Zaandam.

Por në një blog të postuar në faqen e internetit të Holland America, një kompani lider e lundrimit botëror, Carnival Corp, presidenti i kompanisë Orlando Ashford u bëri thirrje autoriteteve të tregojnë dhembshuri.

"Ne kemi duke u përballur me një sindromë “nuk është problemi im", tha ai. "Komuniteti ndërkombëtar, vazhdimisht bujar dhe i dobishëm përballë vuajtjeve njerëzore, i mbyll dyert Zaandam."

Që nga e hëna, 76 pasagjerë dhe 117 anëtarë të ekuipazhit në Zaandam ishin duke shfaqur simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë tetë persona që kanë testuar pozitivisht për COVID-19, sëmundjen e frymëmarrjes të shkaktuar nga koronavirusi i romanit, tha Ashford.

Komisioneri i Qarkut Broëard Michael Udine tha se planet për Zaandam ishin duke u formuluar nga një "komandë e unifikuar" e përbërë nga zyrtarë nga Garda Bregdetare e Sh.B.A-së, Sherifi i Qarkut Broëard, autoritetet portuale, Departamenti i Shëndetit në Florida dhe Qendrat e Sh.B.A. për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco