Testimi i COVID-19 për 5 minuta/ Pajisja do hyjë në prodhim nga nesër

Testimi i COVID-19 për 5 minuta/ Pajisja do hyjë në prodhim nga nesër

22:17, 31/03/2020

I aprovuar nga Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve e i prodhuar nga Laboratorët Abbott, testi ndaj koronavirusit, që sjellë rezultat për pesë minuta do hyjë në prodhim masiv.  

Kompania e pajisjeve mjekësore, me qendër në Illinois, mori miratimin nga FDA në SHBA dy javë më parë nën Autorizimin e Përdorimit të Urgjencës, raporton Daily Mail.  

Abbott tha se është duke rritur prodhimin në 50,000 teste të tamponëve të hundës – i njohur si ID TANI COVID-19 – në ditë.  

Zyrtarët në kompani thonë se testi mund të përdoret kudo, përfshirë spitale, klinika të kujdesit urgjent dhe madje edhe zyra të mjekëve.  

SHBA-të kanë më shumë raste të virusit sesa çdo vend tjetër.  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco