Bilanc tragjik/ Spanja konfirmon 849 viktima në 24 orë dhe 8,269 të vdekur në total

Bilanc tragjik/ Spanja konfirmon 849 viktima në 24 orë dhe 8,269 të vdekur në total

21:29, 31/03/2020

Vetëm brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar 849 viktima duke e çuar në 8,269 numrin e vdekjeve në vend, duke e rënduar bilancin tragjik nga COVID-19 në Spanjë.  

Spanja është vendi i dytë me numrin më të lartë të viktimave pas Italisë e cila ka shënuar 11,591.  

Në të gjithë vendin janë regjistruar 94,417 të infektuar.  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari31/03/2020 22:16

Qe nuk eshte origjina e COVID-19 nga lakuriqi i nates dhe pangolini, kjo as qe nuk diskutohet. Kam disa pyetje qe mendoj se njerez shkencetar te mencur, virologe, epidemiologe, mikrobiologe, psikologe, mjeke, filozofe, hetues apo investigues le te japin ide, versione apo shpjegime llogjike te besueshme: 1. A shitet, trafikohet apo konsumohet kafsha e akuzuar per shkakun e COVID-19, pangolin, vetem ne qytetin kinez WUHAN apo edhe ne qytete te tjera te Kines, psh Pekin apo Shanghai? 2. Pse nuk u perhap edhe ne Provinca te tjera te Kines? 3. Nese shkaku i COVID-19 eshte pangolini, pse mendohet se ky virus mund te shpertheje perseri ne shtator apo ne vjeshte? 4. A nuk do te mjaftonte shfarosja e lakuriqeve te nates apo ndalimi i konsumimit te kesaj kafshe apo kafsheve te tjera qe ky COVID-19 te mos perseritet me? 5. Sa kohe ka qe konsumohet pangolini ne Kine? Pse nuk ka shperthyer me perpara? 6. A ka lidhje shperthimi global i ketij COVID-19 me disa zgjedhje politike qe pritet te mbahen vitin tjeter ne disa nga shtetet kryesore te fuqishme dhe me shume peshe ne bote dhe ne politiken boterore? 7. A mos valle COVID-19 eshte nje bombe biologjike e krijuar artificialisht ne laboratoret supermoderne, dhe deri diku e kontrollueshme, e perdorur vetem per te krijuar kaos boteror ne vend te nje Lufte te Trete Boterore? 8. A ishte ky thjesht nje test boteror per te treguar se cilat qeveri jane me te deshtuarat dhe cilat jane me te pergatiturat ne bote? 9. A eshte ky nje sinjal se bota ka nevoje per te bere nje ristart dhe te vendosur nje rend apo nje sistem te ri boteror? Le te na japin pergjigje

Shto koment

Denonco