Trump: Nuk është e nevojshme karantina për Nju Jorkun

Trump: Nuk është e nevojshme karantina për Nju Jorkun

08:52, 29/03/2020

Presidenti amerikan, Donald Trump tha se nuk do jetë e nevojshme që Nju Jorku të vendoset në karantinë.

Trump tha se vendimi i fundit është marrë pas rekomandimit të Task Forcës së Koronavirusit në Shtëpinë e Bardhë.

Deri më tani janë 52 mijë raste me koronavirus në këtë qytet. Bëhet fjalë për gjysmën e rasteve të konfirmuara në SHBA.

Megjithatë Trump tha se duhet bërë kujdes me udhëtimet drejt Nju Jorkut.

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo deklaroi se ishte kundër karantinës. “Do të ishte sikur të na shpallej një luftë federale. Nuk besoj se ka baza ligjore. Thjesht do të panikonte popullatën, dhe kjo është e kundërta e asaj që duam”, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco