Sa do zgjasë Koronavirusi në SHBA? Ja skenarët më të mirë dhe më të këqinj

Sa do zgjasë Koronavirusi në SHBA? Ja skenarët më të mirë dhe më të këqinj

18:53, 27/03/2020

Jeta në Shtetet e Bashkuara është paralizuar plotësisht nga pandemia e koronavirusit, duke i lënë njerëzit të bllokuar në shtëpitë e tyre dhe të tjerët pa punë ndërsa bizneset mbyllen.  

Në nivel global, më shumë se 530,000 kishin kontraktuar virusin në fund të marsit, duke përfshirë më shumë se 85,000 në SHBA.  

Atëherë, kur do të përfundojë gjithçka? Kur do të rikthehet jeta në normalitet?  

Përgjigja e shkurtër është se ne nuk e dimë.  

Përgjigja e gjatë është më e ndërlikuar.  

Në mënyrë të veçantë, pandemia nuk do të përfundojë derisa maksimumi I popullatës të jetë imun ndaj sëmundjes (të paktën 60 përqind, thonë ekspertët).  

Megjithatë, një numër i madh i rasteve mund të mposhtin spitalet tona dhe ekspertët thonë se një vaksinë ka të ngjarë të mos jetë e gatshme për më shumë se një vit, raporton FoxNews.  

A do të zhvillojnë imunitet njerëzit e infektuar nga koronavirusi?  

Rezultatet më të këqija  

Në një skenar të rastit më të keq, pa përpjekje lehtësuese serioze, shtretërit spitalorë në SHBA mund të jenë plot deri në prill dhe 2.2 milion amerikanë mund të vdesin nga virusi - për të mos përmendur ata që do të vdisnin nga sëmundje të tjera sepse nuk mund të merrnin kujdes mjekësor - përfundoi një studim nga Imperial College London, sipas The Atlantic.  

Për të shmangur këtë skenar të zymtë, duhet të ndodhin disa gjëra. Së pari, amerikanët nuk duhet të presin që jeta të kthehet në normalitet deri në Pashkë.  

Ata të infektuar me virus shpesh janë ngjitës, ndërsa janë bartës dhe periudha e inkubacionit mund të zgjasë deri në dy javë.  

Meqenëse shumë shtete kanë krijuar vetëm urdhra qëndrimi në shtëpi pak më shumë se një javë më parë, rastet duhet të pritet të rriten gjatë dy javëve të ardhshme dhe të dhënat e pritura për çdo rrafshim të kurbës, nuk do të jenë të dukshme për javë të tëra.  

Vendi gjithashtu nuk ka asnjë mënyrë për t'u rikthyer në ndonjë sens normaliteti gjatë disa javëve në vazhdim, përveç nëse testimi është rritur masivisht.  

Këtë javë, Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom tha se më shumë se 67,000 janë testuar, por akoma nuk është aq afër sa të kuptojmë se kur shkalla e infeksionit do të ngadalësohet. 

Rasti më i mirë  

Ekziston një shans që virusi mund të bëhet më pak infektues gjatë verës në hemisferën veriore, njoftoi The Atlantic.  

Sigurisht, Hemisfera Jugore do të hynte në dimër dhe mund të shihte trendin e kundërt.  

Aktivitetet në natyrë me një numër të vogël njerëzish ka të ngjarë të jenë të bukura dhe baret dhe restorantet mund të rihapen, tha Andrew Noymer, një profesor i shëndetit publik në Universitetin e Kalifornisë në Irvine, për The Atlantic.  

Nëse do të ndodhë kështu, jeta mund të kthehet në normale gjatë verës, por distanca sociale do të duhet të vazhdojë në vjeshtë nëse virusi vepron si gripi, i cili godet më shumë kur bien gjethet.  

Rasti më i mirë  

Është e mundur që pjesa më e madhe e distancës sociale mund të përfundojë brenda një ose dy muaji nëse virusi rezulton se "nuk do të jetë një patogjen serioz", tha William Hanage, një profesor i epidemiologjisë në Shkollën e Shëndetit Publik të Harvard TH Chan, sipas në Atlantik, por ekspertët thonë se ky skenar nuk ka gjasa.  

"Tani për tani nëse të gjithë zbatojnë masat [për distancimin shoqëror], ne do shohim një dritare dy-mujore, tre muaj në minimum," i tha Lilian Alessa nga Universiteti i Idaho, drejtuar Live Science.  

Në një skenar të zymtë, lehtësimi i distancës sociale shumë shpejt mund të vriste një numër të madh njerëzish shpejt dhe të çojë në imunitet për pjesën tjetër që i mbijetojnë virusit, duke e ngadalësuar atë brenda disa muajsh.  

Hanage spekulon, megjithëse, brenda tre deri në katër muaj ekspertët mund të mësojnë sa duhet rreth virusit për të rifilluar disa - por jo të gjitha - aktivitete normale.  

"Një prej tyre mund të jetë që ne në fakt kemi imunitet të konsiderueshëm tashmë, përmes infeksioneve të buta," tha ai, sipas The Atlantic.  

"Sapo të merret vala [e tanishme], atëherë disa gjëra mund të pushojnë - pak," tha Hanage, por puna në distancë, larja e vazhdueshme e duarve dhe shpërndarja e ushqimit do të vazhdojnë me siguri, raportoi The Atlantic.  

"Realiteti nuk është se askush nuk e di se si do të veprojë virusi në muajt e ardhshëm dhe me më shumë se një vit të presësh një vaksinë, distancimi shoqëror është gjëja më e mirë që Amerikanët mund të bëjnë derisa profesionistët e shëndetit ta kuptojnë më mirë.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco