‘Kina krijon helmin dhe i shet zgjidhjen’/ Spanja blen 467 milion $ pajisje mjekësore, disa nën standarde

‘Kina krijon helmin dhe i shet zgjidhjen’/ Spanja blen 467 milion $ pajisje mjekësore, disa nën standarde

21:07, 26/03/2020

Ndërsa koronavirusi po përhapet nëpër botë, ku disa vende po e gjejnë veten në një situatë të vështirë.  

Me kërkesa për furnizime me pajisje mjekësore ose para, aleatët tradicionalë të SHBA-së si Spanja, Italia, Franca dhe Japonia, u është dashur ti drejtohen Kinës për ndihmë.  

"Kina krijon helmin dhe i shet zgjidhjen", tha eksperti i punëve të jashtme Gordon Chang për Fox News.  

Kina ka përdorur paratë e saj, pajisjet mjekësore dhe ekipet e mjekëve dhe infermierëve në një fushatë të aksioneve, për t'i treguar botës se ndërsa Shtetet e Bashkuara përpiqen të përmbajnë koronavirusin e ri brenda kufijve të saj, Kina është e zënë duke lëvizur në disa prej aleatëve më të afërt të Amerikës.  

"Asnjëherë mos le të humbasë një krizë e mirë," shkroi Dimitar Bechev, një anëtar i moshuar në Qendrën e Euroazisë së Këshillit Atlantik. "Nuk ka ilustrim më të mirë se furnizimet mjekësore dhe ekuipazhet e mjekëve që Kina ka furnizuar në Itali dhe vendet e tjera evropiane që luftojnë COVID-19. Pekini ka një pjesë të madhe të fajit për pandeminë globale ... por tani ai kërkon të formojë narrativën e krizës që po shpaloset para syve tanë ".  

Kina gjithashtu ka hedhur idenë se ka dhuruar të gjitha pajisjet mjekësore për shqetësime për botën. Nuk është kështu, tha Chang.  

"Shumë nga gjërat që Kina pretendon se janë dhuruar nuk janë dhuruar," tha ai. "Janë shitur."  

Në Spanjë, për shembull, Ministri i Shëndetësisë Salvador Illa njoftoi të mërkurën se vendi kishte blerë 467 milion dollarë furnizime mjekësore nga Kina, duke përfshirë 950 ventilatorë, 5.5 milion komplete testimi, 11 milion doreza dhe më shumë se gjysmë miliardë maska mbrojtëse për fytyrën.  

Shpejt pas marrjes së furnizimeve, qeveria spanjolle njoftoi planet për kthimin e 9,000 kompleteve të testimeve mbi "rezultate të shpejtë" në Kinë, njoftoi El Pais, sepse ato konsideroheshin nën standarde, konkretisht rezultatet e testit ishin rreth 30 përqind, kur duhet të ishte më e lartë se 80 përqind.  

Kina pranoi që mjetet që ata shitën në Spanjë ishin blerë nga Bioeasy, një kompani kineze e pa licencuar për t'i bërë ato.  

Koha dhe paratë e humbura nga Spanja për furnizime të gabuara mund të kishin efekte shkatërruese në një vend që tani është në javën e dytë të një bllokimi kombëtar, pasi rastet me COVID-19 rriten.   

Spanja tani ka të paktën 49,515 raste të konfirmuara të koronavirusit, sipas Ministrisë së saj të Shëndetësisë. Nga ai numër, 8,000 njerëz u konfirmuan se kishin virusin në 24 orët e kaluara.  

Gati 27,000 njerëz mbeten të shtruar në spital, pasi Spanja përpiqet të përmbajë virusin.  

Në Itali, Pekini dërgoi më shumë se 300 mjekë kinezë të kujdesit intensiv për të ndihmuar vendin, i cili ka numrin e dytë më të lartë të rasteve të COVID-19 pas Kinës.  

Që nga e enjtja, Italia ka 74.386 raste të koronavirusit në krahasim me 81.782 raste të Kinës.  

Megjithëse vendi ka lidhje të ngushta me Shtetet e Bashkuara, Italia është drejtuar për ndihmë ndaj Kinës, Rusisë dhe Kubës.  

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco