Si Covid-19 po u mohon dinjitetin të vdekurve në Itali

Si Covid-19 po u mohon dinjitetin të vdekurve në Itali

09:35, 26/03/2020

Italia ka ndaluar funeralet për shkak të krizës së koronavirusit. Për shumë njerëz, virusi tani po u vjedh familjeve shansin tu japin një lamtumirë të fundit.

"Kjo pandemi vret dy herë," thotë Andrea Cerato, e cila punon në një shtëpi funerali në Milano. "Së pari, kjo ju izolon nga të dashurit tuaj menjëherë përpara se të vdisni”.

"Familjet janë shkatërruar dhe e kanë të vështirë t'i pranojnë".

"Ata nuk kanë zgjidhje tjetër përveç që të na besojnë"

Në Itali, shumë viktima të Covid-19 po vdesin në izolimin spitalor pa ndonjë familjar apo miq. Vizitat janë të ndaluara sepse rreziku i infektimit është shumë i lartë.

Ndërsa autoritetet shëndetësore thonë se virusi nuk mund të transmetohet pas vdekjes, ai ende mund të mbijetojë në rroba për disa orë. Kjo do të thotë se kufomat po mbyllen menjëherë.

"Kështu që shumë familje na pyesin nëse mund ta shohin trupin një herë të fundit. Por është e ndaluar", thotë Massimo Mancastroppa, një ndërmarrës në Kremones.

Mësime nga bllokimi i Italisë.

Jeta në Romë nën bllokimin e koronavirusit.

Të vdekurit nuk mund të varrosen me rrobat e tyre më të mira dhe të preferuara. Përkundrazi, është anonimiteti i zymtë i një fustani spitalor.

Por Massimo po bën atë që mundet.

"Ne vendosim rrobat që familja na jep në trupin e kufomës, sikur të ishin veshur", thotë ai. "Një këmishë në majë, një skaj poshtë".

 

Në këtë situatë të pashembullt ndërmarrësit papritmas po e gjejnë veten duke vepruar si familje zëvendësuese, miq zëvendësues, madje edhe priftërinj zëvendësues.

Njerëzit afër atyre që vdesin nga virusi shpesh do të jenë vetë në karantinë.

"Ne marrim përsipër të gjithë përgjegjësinë për ta," thotë Andrea. "Ne u dërgojmë të dashurve një foto të arkivolit që do të përdoret, ne pastaj marrim kufomën nga spitali dhe e varrosim ose e kremojmw. Ata nuk kanë zgjidhje tjetër përveçse të na besojnë".

Gjëja më e vështirë për Andrean nuk është të jetë në gjendje të lehtësojë vuajtjet e familjarve. Në vend që t'u thotë familjeve të gjitha gjërat që mund të bëjë, ai tani është i detyruar të rendisë gjithçka që nuk lejohet të bëjë më.

"Ne nuk mund t'i veshim ato. Ne nuk mund t'i lyejmë flokët e tyre, nuk mund t'i bëjmë përbërjen e tyre. Ne nuk mund t'i bëjmë ata të duken bukur dhe paqësorë. Eshtë shumë e trishtueshme."

Andrea ka qenë një sipërmarrës për 30 vjet, ashtu si babai i tij para tij. Ai thotë se gjërat e vogla janë zakonisht të rëndësishme për të qenw i qetë.

"Duke përkëdhelur fytyrën e tyre një herë të fundit, duke mbajtur dorën e tyre dhe duke parë që ata duken dinjitoz. Të mos jesh në gjendje ta bësh këtë është kaq traumatike."

Në këtë kohë të virusit, ndërmarrësit shpesh detyrohen të takojnë familjet e pikëlluara në secilën anë të një dere të mbyllur.

Të afërmit ende përpiqen të kalojnë shënime të shkruara me dorë, trashëgimi familjare, vizatime dhe poema me shpresën se do të varrosin përkrah nënës ose babait, vëllait ose motrës, djalit ose vajzës.

Por asnjë nga këto gjëra nuk do të futet në arkivole.

Varrosja e sendeve personale tani është e paligjshme. Një masë drastike por e krijuar për të ndaluar përhapjen e sëmundjes.

Nëse dikush vdes në shtëpi, ndërmarrësit ende lejohen brenda - por ata duhet të veshin veshje të plotë mbrojtëse: syze, maska, doreza, pallto. Ashtë një pamje thellësisht shqetësuese për dikë që sapo ka parë një tw dashur të vdesw.

Por shumë ndërmarrës tani janë në karantinë vetë. Disa u është dashur të mbyllin biznesin e tyre. Një shqetësim i madh është se ata që merren me të vdekurit nuk kanë maska ??apo doreza të mjaftueshme.

"Kemi mjete të mjaftueshme mbrojtëse për të na mbajtur të vazhdojmë edhe një javë," thotë Andrea.

"Por kur të mbarojmë, ne nuk do të jemi në gjendje të operojmë. Dhe ne jemi një nga shtëpitë më të mëdha funerali në vend. Unë as nuk mund ta imagjinoj se si po përballen pjesa tjetër."

Një ligj kombëtar i urgjencës tani ka ndaluar shërbimet e varrimit në Itali për të parandaluar përhapjen e virusit. Kjo është e paparë për një vend me vlera kaq të forta katolike romake.

Të paktën një herë në ditë, Andrea varros një trup dhe as një person nuk shfaqet të thotë lamtumirë - sepse të gjithë janë në karantinë.

"Një ose dy persona lejohen të jenë atje gjatë varrimit, por kjo është e gjitha," thotë Massimo. "Askush nuk ndihet i aftë të thotë disa fjalë, dhe kështu është thjesht heshtje."

Kurdo që mundet, ai përpiqet ta shmangë atë. Kështu që ai drejton në një kishë me arkivolin në makinë, hap bagazhin dhe i kërkon një prifti të bëjë një bekim atje dhe pastaj.

Shpesh bëhet në sekonda. Dhe pastaj personi tjetër pret.

Një vend i përmbytur me arkivole

Industria e mortit në Itali është e mbingarkuar dhe numri i të vdekurve vazhdon të rritet. Pothuajse 7,000 njerëz janë vrarë nga virusi deri më tani (24 mars) - më shumë se çdo vend tjetër në botë.

"Ka një radhë jashtë shtëpisë tonë të varrimit në Kremones", thotë Andrea. "Eshtë pothuajse si një supermarket."

Morgu spitalor në veri të Italisë wshtw i përmbytur.

"Kapela në spitalin e Kremones duket më shumë si një depo," thotë Massimo.

Arkat janë grumbulluar në kisha. Në Bergamo, i cili ka numrin më të madh të çështjeve në Itali, ushtria u desh të hynte sepse varrezat e qytetit tani janë plot.

Një natë javën e kaluar, vendasit vëzhguan në heshtje, ndërsa një kolonë e kamionëve të ushtrisë ngadalë çuan më shumë se 70 arkivole nëpër rrugë.

Secili përmbante trupin e një shoku ose fqinji që u dërgua në një qytet aty pranë për t'u kremuar. Pak imazhe kanë qenë më tronditëse ose shqetësuese që nga fillimi i shpërthimit.

Mjekët dhe infermierët në të gjithë vendin janë përshëndetur si heronj, shpëtimtarë në orën më të errët të Italisë. Por drejtorët e funeralit nuk kanë marrë njohje për atë që po bëjnë edhe ata.

"Shumë njerëz na shohin si thjesht transportues të shpirtrave," psherëtin Massimo.

Ai thotë se shumë italianë shikojnë punën e tyre në mënyrën se si e shikojnë atë, anijen mëkatare mitologjike të nëntokës që mbart shpirtrat e të ndjerit të porsa vdekur përtej një lumi që ndan botën e të gjallëve nga bota e të vdekurve.

Një detyrë falënderuese dhe e pamenduar në sytë e shumë njerëzve.

"Por unë mund t'ju siguroj se gjithçka që duam është t'i japim dinjitet të vdekurve".

Andra- "gjithçka do të jetë në rregull" - është një hashtag që ka tendencë në Itali që prej shpërthimit të krizës. Shoqërohet me një emoji me ylber.

Por për momentin nuk ka diell në sy. Dhe, megjithëse të gjithë luten për të, askush nuk e di saktësisht se kur gjithçka do të jetë në rregull edhe një herë./Burimi BBC, pergaditi Syri.net/

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco