'Jemi në prag pandemie'/ Zyrtari amerikan: Përhapja në 6 kontinente brenda javës, shqetësuese

'Jemi në prag pandemie'/ Zyrtari amerikan: Përhapja në 6 kontinente brenda javës, shqetësuese

22:26, 26/02/2020

Një zyrtar amerikan i Administratës së Ushqimit dhe Barnave, të mërkurën iu referua përhapjes së koronavirusit të ri në gjashtë nga shtatë kontinentet e botës, ndërsa paralajmëroi për potencialin për një pandemi globale.

"Ne duhet të jemi vigjilent për mundësinë e një pandemie," tha Peter Marks, drejtori i Qendrës së FDA për Vlerësimin dhe Kërkimin e Biologjisë, gjatë një intervistë pas një prezantimi në konferencën e kujdesit shëndetësor SVB Leerink në Nju Jork, raporton Reuters.

"Në javën e kaluar, virus ishte i përhapur në tre kontinente, por tani atë e kemi në gjashtë kontinente. ... Diçka që ecën me këtë ritëm, duhet të jetë shqetësuese, "tha ai.

Marksi tha se është duke parë nëse numri i rasteve në Evropën Perëndimore dhe Amerikën e Jugut është duke u rritur, siç ka ndodhur në Itali dhe Korenë e Jugut.

"Sa më shumë që të ndodhë, aq më shumë shanse ka që mund të evoluojë në një pandemi", tha ai.

Më parë Marks tha për Bloomberg News, se "Ne jemi në prag të pandemisë".

Duke folur më herët në konferencë, Marks tha që vlerësimet tre-mujore për një vaksinë koronavirus për të hyrë në gjykimet njerëzore mund të jenë shumë agresive.

"Ne shpresojmë që në tremujorin e ardhshëm të ketë një vaksinë që do të jetë e gatshme për t'u provuar te njerëzit”, tha ai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco