Planifikoi sulmin ndaj amerikanëve në Kenia/ Vritet me sulm ajror udhëheqësi terrorist

Planifikoi sulmin ndaj amerikanëve në Kenia/ Vritet me sulm ajror udhëheqësi terrorist

21:54, 25/02/2020

Një sulm ajror amerikan në Somali vrau një drejtues të al-Shabaab i cili kishte një rol në "planifikimin dhe drejtimin e operacioneve terroriste", përfshirë një sulm të janarit në gjirin e Manda, Kenia, që vrau tre amerikanë, tha të martën ushtria amerikane.

"Vlerësimet pas sulmit konfirmojnë se dy terroristët e vrarë në sulmet e përpikta të 22 shkurtit ishin një individ i lidhur me sulmin në gjirin e Manda dhe gruan e tij, i cili ishte gjithashtu një anëtar i njohur al-Shabaab," tha Komanda e Afrikës së SHBA në një deklaratë të marten, raporton CNN.

"Të dy terroristët u identifikuan si një udhëheqës i lartë i al-Shabaab, i cili ishte i ngarkuar për planifikimin dhe drejtimin e operacioneve terroriste në rajonin kufitar Kenia, përfshirë sulmin e fundit në Gjirin Manda, dhe gruaja e tij, e cila gjithashtu ishte një anëtare e mençur dhe aktiv e al-Shabaab, përgjegjës për lehtësimin e një game të gjerë të aktiviteteve terroriste ", shtoi deklarata.

Sulmi ajror ndodhi në afërsi të Sakow, Somali, e cila ndodhet afërsisht 320 kilometra në perëndim të Mogadishu.

Një deklaratë e hershme nga Komanda e Afrikës thoshte se sulmi kishte synuar një kompleks të al-Shabaab, duke vrarë "dy terroristë" dhe duke plagosur një tjetër.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco