Demonstrate masive në 10 mars/ Kreu i opozitës fton qytetarët të rrëzojnë diktatorin nga pushteti

Demonstrate masive në 10 mars/ Kreu i opozitës fton qytetarët të rrëzojnë diktatorin nga pushteti

23:00, 21/02/2020

Në 10 mars, Juan Guaido, lideri i opozitës në Venezuelë, ka ftuar qytetarët që të dalin në protestë me qëllim rrëzimin nga pushteti të Nicolas Maduro.

Pas kthimit të tij në 11 shkurt nga një tur takimesh në vende të ndryshme, kjo është thirrja e parë kundër Presidentit socialist.

Në thirrjen e tij, Guaido ka ftuar studentët, gratë dhe shoqatave të ndryshme që të dalin në protestë për të kërkuar zgjedhje presidenciale të lira e të ndershme.

Guaido ka tentuar për të rrëzuar pushteti Presidentin përmes tubimeve dhe madje data 10 mars është zgjedhur jo pa qëllim nga ana e tij.

Sipas kalendarit parlamentar, në datë 10 do të rifillojnë seancat që pas pezullimit të tyre në 7 janar 2020.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco