Aksident fatal për turistin italian, u godit për vdekje nga një masiv shkëmbor

Aksident fatal për turistin italian, u godit për vdekje nga një masiv shkëmbor

22:01, 21/02/2020

Duke pushuar me gruan e tij në qytetin e lashtë të Petra, Jordan, një turist italian u vra të enjten pasi u godit nga një gur në rënie, i shkëputur nga lartësia.

Alessandro Ghisoni, një inxhinier 32-vjeçar nga Piacenza, vdiq pasi u godit në Petra, i njohur si Qyteti i Rozë, njoftoi Agenzia Nazionale Stampa Associata e Italisë.

Ai ishte për pushime me gruan dhe kunatat e tij në kohën e aksidentit, raporton FoxNews.

Ghisoni, i cili ishte martuar në korrik, dukej se u godit nga një gur afër fundit të një rrugëkalimi të ngushtë, që çon në strukturën e famshme të Khazneh, njoftoi Roya News.

Autoriteti i Zhvillimit të Turizmit në Petra, tha në një deklaratë se nuk dyshon për lojëra të gabuara nga ana e turistit, përkundrazi ata ia atribuan atë reshjeve të dendura gjatë mbrëmjes.

Petra pa numrin e saj më të lartë të turistëve në vitin 2019, me më shumë se 1.3 milion vizitorë, një rritje prej 37 përqind nga një vit më parë, sipas The Jordan Times.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco